MİCK JAGGER, PAULO COELHO, UĞURSUZLUK VE DÜNYA KUPASI ÜZERİNE..

 

RUSTENBURG, SOUTH AFRICA – JUNE 26: Former US President Bill Clinton and Mick Jagger attend the 2010 FIFA World Cup South Africa Round of Sixteen match between USA and Ghana at Royal Bafokeng Stadium on June 26, 2010 in Rustenburg, South Africa. (Photo by Kevork Djansezian/Getty Images)

 

Ünlü İngiliz müzisyen, tam adıyla Sir Michael Phillip “Mick” Jagger, dünya kupasında gittiği maçlar yüzünden gündemde. Ondan ölüm meleği diye bahsedenler var. Uğursuz şeklinde görenler var. Sebebi ise Mick Jagger’in Amerika’nın, İngiltere’nin ve Brezilya’nın elendiği maçlarda statta olması ve bu elenen takımları desteklemesi.

Ve ünlü Brezilyalı yazar Paulo Coelho bu durumu twitter adlı sosyal iletişim ağında şu cümleyle ifade ediyordu. “Mick Jagger Amerika, İngiltere ve Brezilya’yı destekledi. Kalan takımlar: statta onun varlığı engellensin..”

Brezilya’nın Hollanda’ya çok da şanssız elendiği düşünüldüğünde haklılık payı var diyelim bu serzenişin. Lakin işin bir diğer cephesi de şudur ki, uğursuzluk çıkarmak şirktir. Her ne kadar bu “sir”ün uğursuz diye damgalanması hoşumuza gitse de bunun altını çizme ihtiyacı hissettim.  Çünkü bu bir örnek olay. Bu gibi algılar çok yaygın. Özellikle de futbol gibi sonucun çok çok çok önemli olduğu bir alemde ve dünyada.

 

 Paulo Coelho’ya gelince hadi ilk baştaki şaka yollu bir şeydi diyelim. Brezilya’nın şanssız yenilgisinin acısı.. İroni.. Ama adam tutup yine bir Güney Amerika takımı olan Arjantin’in Almanya’ya farklı bir şekilde yenilmesinin ardından  Di Caprio için bu defa “dikkat edin bu yeni Mick Jagger olabilir” deyince artık işin tadı tuzu kaçtı biraz bence.

Sonra Di Caprio maçta kimi tuttuğu belirsiz bir adam pozunda gördüğümüz kadarıyla. Mick Jagger’la izlemesi mi yani adamın tek suçu. Bulaşıcı bir şey de bu uğursuzluk.. ve ona bulaştı şimdi de, öyle mi?.. Oha.. Yoksa Arjantin yenilgisini de mi birisine fatura etme ihtiyacı hasıl oldu Coelho’da. Yoksa hala “Brezilya”da mı??…  

Eğer Arjantinse mesele, bence Maradona varken başkasına fatura çıkarmasın. O kadar uğuru muğuru vardı, ne oldu. Uğurlarla ve şovlarla uğraşacağına teknik direktörlük yapsaydı…

Yok bambaşka bir şey.. ezilen dünya-batılılar mantığının bir yansımasıysa ve Mick Jagger’a değil de aslında kadere bir isyansa ki bence budur. Hele de Güney Afrika gibi bu anlamda sembol bir ülkede yapılıyor kupa.. denilecek şey şudur. Bugüne kadar on tane kupa aldınız da ne oldu, onbirincisi eksik olsun. 

Derken yazıyı tamamladım ve dönüp baktığımda bir de ne göreyim Paulo Coelho twitterda Di Caprio ile ilgini lafını çekmiş. O aşırılığı törpülemiş yani. Ve Maradona’yla olan bir resmini eklemiş. Maradona bir dahi bir dost.. diye bir şeyler karalamış..

Ve şu cümle, Ne kadar özledik!.. Basitçe; çünkü biz onu özlemekten korkuyorduk..

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.