MATERYALİST İLAHİYATÇILAR

Gogıla yazılanlar diye bir bölümümüz var malumunuz. Orada ilginç aramaları listeliyoruz. Ama bana her defasında çok ilginç gelen, hep bir köşeye ayırdığım, lakin sonra nedense Gogıla yazılanlarda kullanmadığım bir arama var. Önce hep ilgincime gider, komik gelir ama tam yayınlayacakken milletin pek ilgisini çekmez, o kadar da komik değil mi ki.. diye bırakırım. Bu arama şu, velhasılı kelam. Din Kültürü materyal, Din Kültürü materyali, Din dersi materyali vs. türü aramalar. Din ve materyal komik gibi değil mi?..

Bu aramalar bir de her ay en çok arama yapılan kelimelerdendir. Sitemizde bu konuyla ilgili bir bölüm olduğundan herhal. Medya Dikab

Lakin ben şu konuya geleceğim. Bu sadece bir kelime mi yoksa işin ruhunu veren bir kelime mi? Din Kültürü Materyali??.. Aslında “ben de normal dersim ulan” mantığının bir ürünü, kompleks kokan bir şey gibi ama bir yandan da daha kötüsü gerçek gibi. Gerçekten de Din Kültürü öğretmeninin bu kelimeyi yazarak arama yapması bile bence tez konusu. Materyal dediği ayet hadis ha?.. Materyal, yani madde, maddi.. odun, kağıt falan. Gerçi sözlükte “yazılı, görsel döküman” diye çevrilmiş ama bu kelime manen “materyalizm” ile mimli bir kelime sonuçta. İlk onu çağrıştırıyor.. Maddecilik.. Eğitim sisteminin buna dayandığına, buna dayanması gerektiğine dair güçlü bir gönderme en azından. Herneyse biz de çok “materyal” aradık ama ben bu kelimeyi kullanarak arama yapmadım hiç, yapmam. O kelimeyi yazdığın zaman çünkü bir tür “bu kelime burada kullanılabilir” gibi bir onay vermiş olursun, rahatsızlık duymamış oluyorsun. Uzaktan bile olsa.. Peki senin hiç iraden olmayacak mı ya, özellikle de kendi başınayken.

Bu işte ruhun pek kalmadığını gösteren bariz bir örnek bu bence.

Öte yandan zaten Din Kültürü öğretmenlerinin uzun zamandır dünyacı diyebileceğimiz “hasletlerinin” artmasını hayretle gözlüyor ve “ne oluyoruz yahu” gibi bir duygu taşıyor idim. Bütün bunlar tabii postmodernizm, artan dünyacılık, 28 Şubat, Eğitim Sistemi gibi pek çok şeyle de alakalı. Ama ruhu kaybetmenin de bahanesi olmaz, söyleyeyim.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.

2 thoughts on “MATERYALİST İLAHİYATÇILAR

 • 05/06/2012 tarihinde, saat 14:39
  Permalink

  başlığı ‘İlahiyatçı Materyalistler’ diye atsaydık daha uygun olmazmıydı)

  • 05/06/2012 tarihinde, saat 17:10
   Permalink

   materyalciler yani. ist, ci cu oluyor ya. öyle de olur böyle de. maksat az göz açtırmak, bakalım ne oluyor.

Yorumlar kapatıldı.