MANAYA YÖNELMEDEN

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Açıkçasını söylemek gerekirse günümüzdeki en büyük tezat şudur; Mana, insanları biraraya getiremiyorsa dünya bunu ancak zorunlulukla yapar. Peki hala manaya gereği gibi yönelmeyip dünyadan bu kadar medet ummak niye?

İnsanlar manaya yönelmeden/hatta kaçarak, bir çıkış arıyor. Ve üstelik çıktık çıkacağız sanıyor.

………..

Bu arada dünyada batı medeniyetinin hakimiyeti var, zorunluluklar, maddiyat ona çalışıyor, dön dolaş onun onayına bakılıyor. Bir yandan da süregelen bazı aidiyetler/gelenek var, bunlar türlü vesilelerle/zorunluluklarla insanları daha kolay bir araya getiriyor. Kimisi ise bunların pratik sonuçlarını/gücünü gördüğü için varını yoğunu onlara bağlayıp çıkılabileceğini sanıyor. Ve dolayısıyla manaya yönelmiyor, en açık mevzularda bile mesafeli duruyor ve güçlü bir manacılık oluşmasını engelliyor. Çünkü; manaya yöneliş, geleneği masaya yatıracak, eleştirecek, bu ise “sonuç alınmasını engelleyecek(!)”

……………..

Öte yandan ise dünyada reel olarak artan batı medeniyeti. Gelenek, çok ezildiği için görece çıkışta olabilir, o reel bir çıkış değil. Genel olarak, “dünya” batı medeniyetine çalışıyor, burası açık.

………………….

Daha önce liberalizm çöküyor vs demiştik bir yazımızda, lakin en az yüz yıldır dünyada çıkışın şartı “güçlü bir manacılığın oluşmasıdır” Batı medeniyeti, kendi kendisine kaybetmeyecektir bunu bilelim, birine karşı kaybetmesi lazım. İnsanlar batının hep kof, hevai taraflarını görüp bu iş hemen evrilir, çevrilir, oldu olacak sanıyor. Yeter ki geleneği bırakmayalım. Yok, nüfus artış hızı eksiye döndü, tamam altedilirler. Adamların güçle birlikte, bilimi, sanatı, evrenselliği, dolayısıyla aklı-mana’yı temsil ettiğini anlamadılar gitti. Biz liberalizm çöküyor derken, bu konularda çok açık bir zaafiyet gördüğümüz için dedik. Lakin, sen bu konularda başat olmadıkça, bu onlarda olmuş olacaktır yine. Ve bu başatlık da Kuran-Mana merkezli olacak tabii.
…………………………..

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.