LİBERALİZMİN ANİ ÇÖKÜŞÜ

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Halkların uyanışı, liberalizm safsatasının hızla çökmesine yol açtı gördüğümüz kadarıyla. İnsanların bilgiye, anında, doğrudan ulaşabilmesi, birilerinin oyun oynamasına fırsat tanımıyor artık. 

Buna son örnek ise Mısır’daki darbeye, direnişe ve zulme, gıkını çıkarmayan birtakım batılı lordların, entellektüellerin, oscarlı heriflerin, Erdoğan’ı nazilere, hitlere falan benzetmesi ve bir bildiri yayınlamaları. Bunlar hesapta demokrat vs tipler üstelik, neocon değil. Ama iş başa düşmüş durumda.

Velhasılı kelam; demokratlık, liberallik vs bırakın devletleri, entellektüeller düzeyinde bile bu haldeyse; demek ki, hikayenin daniskasıdır. Çağımız bunun hızla anlaşıldığı bir noktaya geldi hızla. Mesele, en bağımsız gözüken kişilerde bile, batı kültürcülüğü, işlerine gelen vs. Bu ise uyanışı zirveye çıkaracak kanımızca. Çünkü eskiden birileri, ilkesel olarak dik durabiliyordu en azından, bu ise birilerini büyüleyebiliyor. Hevacılık, nefisçilik, batı kültürcülüğü, iyi ambalajlanabiliyor.. Şimdi ise öylesine sırıtıyor ki, kanacak nokta kalmadı.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.