buy Instagram followers

KURTLAR VADİSİ FİLİSTİN ÜZERİNE

Açıkçası eleştirmek isteyeceğim son filmdir Kurtlar Vadisi Filistin. Ama yine öyle bir şey var ki..

Şimdi öncelikle bir adım geriye gidelim ve Kurtlar Vadisi Irak’taki, filmin fragmanında da geçen, güya “vurucu” şu sözü hatırlayalım.

Yani açık bir şekilde laf oyunuyla bile olsa “ben Tanrıyım” diyor Polat Alemdar. Hiç kusura bakmayın bazı şeyler var ki belki görünüşte bir dirhemdir ama zehir gibi bütün yemeği mundar eder bırakır. Bu sahne çok açık bir şekilde böyle bir sahne. 

Elbette kibirliye karşı kibir sadakadır, böyle bir hadisi şerif var. Ama her şeyin de bir sınırı var, burada bir duralım.

Kurtlar Vadisi Filistin’e gelelim şimdi de. Fragmanı yayında şu an, vizyona girmesine baya var. Ve yine dikkat, Kurtlar Vadisi Irak’taki kadar net olmasa da yine de o noktada mimli olduğu için gayet net bir Tanrılık anlamına gelecek bir kelime oyunu var.

Vadedilmiş topraklarla ilgili, “bu toprakların neresi size vaadedildi bilmiyorum ama ben sana altını vadediyorum” diyor. Toprakları vadeden kim, biz yanlış inanç diyoruz ama Tanrı diyorlar. Peki burada ben sana altını vadediyorum derken ne demiş oluyor Polat Alemdar. Kurtlar Vadisi Irak’tan da mimli olduğunu hatırlayalım bu noktada. Yani kaş yapacağım derken göz çıkarmanın alemi yok. Açık söyleyeyim bu cümleyi filmde görmek istemiyorum. Ya da “inşallah” diyeceksin arkadaş.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.

KURTLAR VADİSİ FİLİSTİN ÜZERİNE” için 3 yorum

 • 11/11/2010 tarihinde, saat 10:14
  Permalink

  Bence acımasız olmuş eleştiri öyle bir niyeti yoktur polat alemdarın öyle bir niyetlede kimse okumaz ama sizin gibi kötü niyetliler dışında

  Yanıtla
 • 11/11/2010 tarihinde, saat 10:16
  Permalink

  Yazara katılıyorum şirkin her türlüsündne itina ile kaçınmak lazım yazının bitişindeki tavsiye güzel uyulsa daha da güzel olurdu keşke inşaallah dedirttirselerdi bizde daha zevkle izlerdik

  Yanıtla
 • 11/11/2010 tarihinde, saat 10:20
  Permalink

  Kafamızı karıştırdınız keşke yazmasaydınz ağız tadıyla bir film izleyecektik

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
= 5 + 9

Facebook hesabımız Twitter Hesabımız