KURTARDIM, KURTARACAĞIM..

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Son zamanlarda yaşananlar gösterdi ki, Alemi İslam’ın en büyük problemi merkezi yönetimler.. Çünkü, batı bunlara odaklanarak son derece büyük sonuçlar alabilmekte. Onlar üzerinden bütün ülkeye nüfuz edebilmekte. Artı, merkezi medyanın etkisi, dünya güçlerinin etkisi bir zincir olarak böylece ferde kadar inebilmekte ve normal karşılanabilmekte.

İnsanlar ise bu şekilde tabiri caizse kurbanlık koyun gibi beklemekte, çünkü adeta hiçbir şey onun insiyatifinde değil. Kendisine verilen üç beş hak, on katı edebiyatla onu mutlu edebilmekte.  

O bakımdan da yerel yönetimlerin güçlendirilmesi, bu global etkinin kırılması açısından hayati. İnsanların insiyatifi pek çok şeyde belirleyici olabilmeli. Farklı yerlerde farklı şekilde. Bu “heryerde herşeyin aynı olacağı mantığı” ferde değil dev güçlere çalışır sürekli, hala anlayamadık mı?

Beri yandan ise; insanlar kah ülkeyi, kah dünyayı kurtarma peşindeler. Sanki büyük bir etkileri olacakmış gibi takipteler, fikir, mantık belirtmekteler. Lakin, büyük güçleri, şartları vs de gözeterek gitgide. Böyle böyle neredeyse ömür geçmekte ve insan, çevresindeki, hatta belki evindeki en küçük bir işe bile o karar verememekte. Hatta belki bizzat kendisi hakkında.

O halde, uyanalım. Bırakalım her birimiz “başbakan” olmayı, kendimiz bir şeylere karar verebilen birileri olalım.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.