KURANI KERİM DERSİ TARİHİ BİR ADIM

Seçmeli Kuranı Kerim dersi mecliste kabul edilmiş, hayırlı olsun.

CHP her zamanki çıkışında bulunmuş ve “devlet, inançlar karşısında eşit olmalı demokrasi gereği” falan filan demiş. O yüzden tatil günleri Cuma değil de Cumartesi, Pazardır mesela(!) Cumartesi Yahudilerin kutsal günü, Pazar Hristiyanların. Aman ha azınlık hakları çok mühim demokrasi vs. Yahu seçmeli bir ders konuluyor büyük çoğunluğu ve tarihi olarak da Müslüman olan bir ülkede. Senin mantığına kalsa İncil ve Tevrat dersi konulur, üstelik zorunlu olur. Azınlık hakları, demokrasi vs. Ne bu yahu?.. Bu tip sahtekarlık artık komik ötesi. Diktatörler “ben dedim oldu” diyerek yapıyordu da sen güya mantıklı bir şeymiş gibi akla mantığa sunarak söylüyorsun bunları. Öyle bir dikta gücün yok, ikna etmek durumundasın. Bununla mı ikna edeceksin..

Gelelim işin aslına. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi var, malum. Haftada 2 saat ve müfredatı da çeşitli vesilelerle dillendirilen “zorunlu din dersi olmasın” söylemleri dolayısıyla değişip durmakta. Üstelik 12 Eylül mantığını da fazlasıyla yansıtmakta ders. Yani Dini öğretmekten çok devletin Dini istediği şekle büründürme çabası çok hakim. Bu zaman içinde azalsa da hala sezilmekte. İşte yeni getirilen seçmeli Kuranı Kerim dersi bütün bu handikapları bir anda bitirmekte. Müthiş akıllı bir iş. Bir defa bu seçmeli ders otomatikman Din Kültürü dersi müfredatını daha genel bir şekle sokacaktır. Seçmeli olduğu için “zorunlu din dersi olmasın” mantığını bitirecektir. Öte yandan Kuranı Kerim öğretimi olduğu için de dünyevi çıkar ve hedeflerden olabildiğince bağımsız olacaktır. Yani Din Kültürü dersinin o “devletin hassasiyetleri” öncelikli, modernizm öncelikli mantığı da olmayacaktır. Yani her bakımdan bitirici bir hamle. Düşünenleri, oy verenleri kutluyorum, Allah razı olsun.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.

6 thoughts on “KURANI KERİM DERSİ TARİHİ BİR ADIM

 • 30/03/2012 tarihinde, saat 22:26
  Permalink

  eyvallah Rafet Hoca, hükumet elinden gelenin en azından bir kısmını yaptı. şimdi sıra Dkab Öğretmenlerinde. bu dersi okullardaseçtirmek için neler yapmalıyız?

  • 30/03/2012 tarihinde, saat 22:51
   Permalink

   bu ders için çok özel döküman vs hazırlamak kullanmak lazım. derse gir çık mantığı kesinlikle olmamalı. o kalite ortaya konulunca eğitimin bile mantığı değişir zamanla. bu ders lokomatif olabilir.

 • 31/03/2012 tarihinde, saat 15:42
  Permalink

  Mustafa Bahadır FİDAN
  mustafabahadirfidan@hotmail.com

  CEP: 0505 240 49 48

  DEVRİMLER SİVİL ANAYASA İLE BİRLİKDE REFERANDUM YAPILMALIDIR

  Halifeligin kaldirilmasi (3 Mart 1924).
  Medeni Kanun’un kabulü (17 Subat 1926).
  Tarikatlarin kaldirilmasi, tekke ve zaviyelerin kapatilmasi (30 Kasim 1925).
  Laikligin kabulü (1928-1937).
  Sapka ve kiyafet devrimi (25 Kasim 1925).
  Egitim ve ögretim devrimi (3 Mart 1924).
  Harf devrimi (1 Kasim 1928).
  Dil devrimi (12 Temmuz 1932).

  DEVRİMLER SİVİL ANAYASA İLE BİRLİKDE REFERANDUM YAPILMALIDIR

  RAFET BEY ÜLKEMİZDE sen bilmiyormusun CHP mantıgına göre , demokrasi oldugu için komu oyu yoklamalrı yapıldıgı için halk oyuna sunuldugu için halka danışılarak , halka adam yurduna konarak , aşagıdaki devrimler yapılmadımı , şayet demokrasi varsa hala millet insan sayılıyorsa , cuma günü niçin tatil olmuyor CHP DEN ÖNCE AKP ye SORMALI, GEREKMEZMİ AŞĞIDAKI DEVRİMLER HALK OYLAMASINA SUNULARAKMI YAPILDI , yapılmadıysa darbelerin ve 1 meclisinin tasviyesi yani
  1 .MECLİSE DARBE YAPILARAK aşagıdaki DEVRİMLER YAPILMADIMI ?
  BIRAKIN DEVRİMLERİ MİLLET VEKİLLERİ ÖLDÜRÜLMEDİ ? ALİ ŞÜKRÜ BEY GİBİ.. öldürülerek cunta yapıarak şu devrimler yapılmadımı iş te darbe yapanların devrimleri :Atatürkün Devrimleri ve tarihleri:

  PEKİ ŞİMDİ KESİNTİSİZ 8 YIL DARBE CUNTA ÜRÜNÜDE BUNLAR YUKARIDAKİ DEVRİMLER ; SANA YAG FABRİKASININMI ÜRÜNÜMÜ?
  O HALDE SİVİL BİR ANAYAS İLE BUNLARIDA REFERANDUMA GÖTÜRÜLMESİ İÇİN BURADAN BÜTÜN DARBE ÜRÜNÜ KANUNLARIN HALK OYLAMASIN GÖTÜRÜLMESİ İÇİN CAGRRIDA BULUNUYORUM .
  ZİRA İKTİDAR MAKAMI , ŞİKAYET , ACZİYET VE MUHALEFETİ SUÇLAMA YERİ DEGİLDİR İKTİDAR CÖZÜM MERCİDİR İKTİDAR <> MUHALEFETİ SUÇLAMAKLA ELBETTKİ HAKSIZDIR..!!!
  İKTİDAR TRÜBÜNDE MAÇ İZLEMEZ SAHADA TOP ELİNDE OYNAYAN GOL ATMASI BEKLENEN TAKIMDIR <>
  4+4+4 ün 2 nci dörtünün GERİ ÇEKİLEREK GOL YENMESİ ÖVÜNÇ VE GURUR KAYNAGIMIZ OLAMAZ CHP ye HELAL OLSUN ADAMLAR 28 ŞUBATDA DAGİL MUHALLEFETDE DAHİ GOL ATMIŞLARDIR.
  SONUÇ ; 4+4+4+4 ÜN DE YÜZDE ATMIŞ GALİBİYETLE ZAFERRLE CIKAN CHP DİR SEVMESM DAHİ TEBRİK EDERİM CHP Yİ ÇÜNKÜ MUHALEFETDE BİLE İKTİDARA EGEMENLER .İKTİDAR OLAN AKP NİN GERİ ÇEKİLMESİ VE 2 DÖRTDEN AÇIK ÖGRETİM SECENEGİNİ <<KILİBİK KOÇANIN KARISININ AGZINA BAKMASI GİBİ CHP NİN TAHAKKÜMÜ ALTINA GİRMESİ VE ALDIGIOYLARINJ HAKNI VERMEMESİ CHP NİN ZAFERİDİR.. KENDİMİZİ ALDATMAYALIM LÜTEN İKTİDAR YERİ GERİ ÇEKİLME VE çekilerek muhalefetdende gol yeme makamı degildir .
  İktidar ; idare ve siyasetde ; netice elde etme sanatıdır ;cocuk gelin ,cocuk işci parolası ile aglama ve çözüm yerine muhalefeti suçlama yeri degildir iktidar yeri; cocuk gelin ,cocuk işci ;“İlkökğretim birinci kademe sonrasında ilk dörten sonra ;hangi programların açık öğretimle ilişkilendirileceği ve zorunlu eğitim kapsamına alınacağı Bakanlar Kurulu tarafından belirlenir” ifadesi teklif metninden çıkarılması demek akp nin acziyetinin ve verdiği teklifin içini boşaltılması demektir aynı zamanda her alanda oldugu gibi eğitimdede hala CHP nin altı okunun percinleşerek egitimde devam etmesi anlamını taşır, bunun manası 28 şubat öncesine bile dönülemiyor .
  Bu mevzu ile ilğili ;İmam Hatip Liseleri Mezunlar Mensuplar Derneği (ÖNDER) Genel Başkanı Hüseyin Korkut, “4+4+4” şeklindeki 12 yıllık zorunlu eğitim modeli için şöyle diyor;
  ’4+4+4′te 28 Şubat zihniyeti var. Yasanın ilk hali taleplerinize çok daha uygundu .
  Yasanın ilk şeklinde ilk 4 yıllık eğitimin ardından açık öğretim imkânı da sağlanıyordu ama bu daha sonra o cephenin de etkisiyle kaldırıldı.
  açık öğretim olanağı ikinci 4 yıldan sonraya atıldı. Bu tabii özellikle hafızlık eğitimi için hayli sıkıntılı bir durum
  İmam Hatiplerin ve Meslek Liselerinin orta kısımları geri geliyor. O açıdan bir düzeltme söz konusu,ama tasarının son hali 28 Şubatçı kesimlerin hala etkin olduğunu gösteriyor.
  “Karma Eğitim” konusunda da şikâyetler devam ediyor?
  Karma eğitim konusundaki sıkıntıları giderecek bir düzenleme de yok. Sıkıntıları belirli noktaya kadar gideren kız ve erkek liseleri mevcuttu ama 28 Şubat zihniyeti ile onlar da rafa kaldırıldı tabii… Eğer ilk haliyle yasalaşabilseydi ilk 4 yıldan sonra açık öğretim olanağı olacaktı diyor Hüseyin Korkut.
  Bu durumda hem açık öğretime, hem de Kur’an Kurslarına aynı anda devam etme imkânı ile başlarını örtmek isteyenlere yeni alternatiflerin rafa konması ve karma egitimin şidettinin arması demektir, sanata ,ziraate , ticarete, sanayiye ,hizmet sektörüne kalfa ,çırak şeklinde ,meslege gitmenin önü kesilmeye devam edecekdir.Egitimde çokdan seçmeli ,hürriyetci demokratik ögretim seceneklerinin kaldırılması, zulmün devam etmesi demektir.
  MGK ya MEB Bakanı niçin cagrılmıştı? Sorusu daha da zihinlerde perçinleşmekde ve Orduya selam zorunlu ögretimi artırarak devam, yaşasın 28 şubat tel örgülü , 6 ok programlı örgün -gardiyan- kontrolünde- örgün- kapalı koğuş -sistemi –CHP düşünce-statikosunun devamı anlamı taşımazmı?
  DEVRİMLER SİVİL ANAYASA İLE BİRLİKDE REFERANDUM YAPILMALIDIR
  O halde darbe ürünü olan dayatmalara mademki demokrasilerde yer yok o halde anayasa ile devrim kanunlarıda halka sorulmalıdır , referanduma gidilmelidir devammı
  DEVRİMLER SİVİL ANAYASA İLE BİRLİKDE REFERANDUM YAPILMALIDIR

  Halifeligin kaldirilmasi (3 Mart 1924).
  Medeni Kanun'un kabulü (17 Subat 1926).
  Tarikatlarin kaldirilmasi, tekke ve zaviyelerin kapatilmasi (30 Kasim 1925).
  Laikligin kabulü (1928-1937).
  Sapka ve kiyafet devrimi (25 Kasim 1925).
  Egitim ve ögretim devrimi (3 Mart 1924).
  Harf devrimi (1 Kasim 1928).
  Dil devrimi (12 Temmuz 1932).

  Kalksınmı, devamı , halk karar vermelidir, VEYA HANGİSİ NE DEVAM HANGİSİ KALKSIN KARARI MİLLET İRADESİ VERMELİDİR YOKSA MECLİSİN DUVARINDA YAZAN YAZININ ANLAMI SÜS BİBERİMİDİR İÇİNİN DOLU OLMASI REFERANDUM OLMAZSA NASIL BELLİ OLACAK?

  BU VAZİFEDE CHP NİN DEGİL İKTİDARIN AKP NİN OMUZLARINDA TAŞIDIGI TARİHİ BİR YÜKDÜR ZİRA BAŞBAKANIMIZ SULTAN 2 ABDÜLHAMIT GİBİ CEDDİMİZ YAVUZSULTAN SELİM GİBİ CAG ACIP CAG KAPAYAN FATİH SULTAN MEHMET GİBİ BİR HALK KAHRAMANI TARİHE NOT DÜŞECEK VE TARİHİN AKIŞINI DEGİŞTİRECEK ALLLAHIN ASLANI HALKIN KAHRAMANI DÜNYA LİDERİ OLAN BAŞBAKANIMIZA
  BURADAN CAGRIDA BULUNUYORUM SİVİL ANAYASA İLE BİRLİKDE DARBE ÜRÜNÜ DEVRİM KANUNLARINIDA HALK OYLAMSINSA SUNALIM HERKES BOYUNUN ÖLÇÜSÜNÜ ALSIN LÜTFEN…

  Halifeligin kaldirilmasi (3 Mart 1924).
  Medeni Kanun'un kabulü (17 Subat 1926).
  Tarikatlarin kaldirilmasi, tekke ve zaviyelerin kapatilmasi (30 Kasim 1925).
  Laikligin kabulü (1928-1937).
  Sapka ve kiyafet devrimi (25 Kasim 1925).
  Egitim ve ögretim devrimi (3 Mart 1924).
  Harf devrimi (1 Kasim 1928).
  Dil devrimi (12 Temmuz 1932).
  DEVRİMLER SİVİL ANAYASA İLE BİRLİKDE REFERANDUM YAPILMALIDIR

  • 31/03/2012 tarihinde, saat 16:30
   Permalink

   açıkçası mesele sorun çok. ama bir mesele de bütün bu sorunların bir anda çözülemeyeceği. bir şeyi gözden kaçırmamak gerekir ki Allah -herşeye gücü yeten- kainatı altı günde yaratmıştır, bir anda değil. tefsirlerde der ki “insana teenniyle hareket etmeyi öğretmek için” gerçekten de hayattaki en mühim gerçeklerden biri budur. bir anda herşeyi yapamazsın. o yüzden gidişata bakmak lazım ve gidişat da olumlu kanaatimce.

 • 02/04/2012 tarihinde, saat 19:53
  Permalink

  15 GÜNDE KESİNTİSİZİ EGİTİME GECILIRKEN GECE KÖŞKDE İMZAALNIKEN TEENİ NERDEYDİ ,1000 YILLIK YAZIYI DEGIŞTİRİRKEN TEENNI NEREDEYDİ
  HULASA AZ ZAMANDA ÇOK İŞLER YAPTIK DERKEN TEENNI NEREDEYDİ
  BASKI VE DARBE VE CUNTALAR TEZGAHINDAN GECIRILEREK NESİLLER BOYU GÖRDÜĞÜ ZULÜMLERİN NETİCESİ EHILLEŞTİRİLEN DİMAGLARIMIZ ,ŞERDE KENDİSİNE UYGULANAN HIZI HAYIRDA ADALETDE MİLLET MENFAATİNE YAPILACAK İŞLERDE

  AYNI KARARLILIK VE HIZI AYNI SÜRATİ VE CABUKLUGU ; SÜRATINI HIZINI HAYIRDA GÖRMEYİ DÜŞÜNCE UFKUNA SIGDIRAMDIGI İÇİN ;
  FATİHİN 19 YAŞINDA CAG ACIP CAG KAPADIGINI HAYAL DAHİ EDEMEDİĞİMİZ İÇİN ,
  PEYGAMBERMİZİN HİÇRETİNDEN KISA BİR SÜRE SONRA MEKKEYİ FETHİNİ İLMİ VASİYETDEN YAŞAMA AKTARMA ŞECCATİNİ ARZEDEMEDİĞİMİZ İÇİN ;
  RAFA KOYMAYI , DONDURMAYI İMKAN VARKEN ÖTELEMEYİ REFLEKS YERİNE ZAMANA YAYMA DÜŞÜNCELERİDE ZORBALIK EGITIMININ ÜZERİMİZDEKİ TOZLARI , SİTEMİN DEFOLU ÜRÜNLERİNİN ARIZALI DÜŞÜNCE PATİKALARIDIR

 • 02/04/2012 tarihinde, saat 19:56
  Permalink

  ALLAH razı olsun bütün güzel rüyalarınız insanlık için gercek olsun.
  ALLAH mukades zatının ve RESULÜNÜN sevdikleri ile beraberdir.

  Mustafa Bahadır FİDAN
  mustafabahadirfidan@hotmail.com

  CEP: 0505 240 49 48

Yorumlar kapatıldı.