KÖŞE TAŞI

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Dünyada Yahudi ve sonra da batı siyasetinin ve sermayesinin karşısındaki en diri dünyevi güç Erdoğan’dır ve dünyada olan biten bütün telaşe ve plan, onu zayıflatma, götürme vs amaçlı. Bu konuda bir acele var, çünkü bu iş kontrollü bir şekilde yürüyen evrensellik soslu globalizmi de çökertebilecek bir fanatiklik içermekte. Bu batıda bile “ne oluyoruz?” dedirtebilir gitgide, insanlar uyanabilir, meğer herşey “tarihi aidiyetlermiş” dedirtebilir, ışıltılı gerçeklik lokomatifi devrilebilir..

Lakin ilahi takdir de tam böyle aksine uğraşılan konulara yoğunlaşır ve onları yürütür. Böyle olacaktır, inşaAllah. Öte yandan, şeytan açısından da “bilgi ve iletişim çağı” hedefte olabilir. Dünyada bir İslam karşıtlığı oluşmalı ki, akıllar örtülsün, “İslam hakikat midir?” diye bile düşünülmesin (!) Eski çağa ait aidiyetler dominant olsun.. Çünkü bu iletişim çağında rahatça hakikat arayışları olursa çoğu kişi hakikate ulaşabilecektir. Şu unutulmamalı ki; gerçek anlamda evrensellik Tevhid gerektirir. Mesela meşhur fizikçi Stephan Hawking demiş ki; “Eğer uzaylılar bizi ziyaret ederse, sonuç, pek muhtemel Kolomb’un Amerika’ya ayak bastığındaki gibi olur. Bu da yerli Amerikalılar için çok iyi olmamıştı” Yani demek istiyor ki, “kainatta büyük küçüğü ezer” ahlakı var, ne kadar gelişmişlik olursa olsun.. “Bunu demek için mi bu kadar düşündün?!” denilir adama.. Git bir kabileye danışman ol, ne dünyayı yönetmeye kalkıyorsun?! Tabii belki de tersinden düşündürmedir, düzünden anlamıyorsunuz madem (!) Bu adam bir süre önce de “insanlık vicdanı harekete geçmeli” türünden başka şeyler diyordu. Velhasıl evrensellik evrensellik deyip de bu kadar çarkedemezsiniz, bu çok düşündürücü olur.

İşte tam şu zamanlar aslında aynı kapıya çıkan bu iki konunun zirveye yaklaştığını görüyoruz. Buradan yeni bir çağ açılabilir.. Ama o kadar da “herkese rağmen” olmaz bu, biline..

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.