KAPİTALİZM, HAYATIN HIZLANDIRILMASI VE BİLGİ ÇAĞI

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Hayır, siz “acil”i seviyorsunuz da “ahir”i bırakıyorsunuz. (Kıyamet 20-21)

“Teenni Allah’tan, acele şeytandandır” (Tirmizi-Cami 2012, İshak bin Raheveyh-Müsned 494)

Bilgi çağı neden batıl inançları bitiremiyor, hatta yenilerini hortlatıyor? Batı aleminde binbir batıl, karma inançlar, tarikatlar sözkonusu. Bunlara New Age denilmekte. Ve hristiyanlık da “Tanrının oğlu” inancı içinde olmak üzere devam ediyor.

Çünkü mesele şudur, hayatın hızlandırılması hakikate fazla yer bırakmıyor. O yüzden de tam bir hakikatçilik ve hakikate ulaşma olamıyor. Çünkü de kapitalizmin başarısı buna bağlı.

Bilgi tefekküre değil hayatın hızlandırılmasına araç ediliyor. Daha güçlü olmalıyız-daha zengin olmalısın gibi bir slogan bu. Ya da tuzak. Çünkü sonuç, çok uluslu şirketlerin egemenliği bu satrançtta.  

Bir defa bilgi özellikle anlamdan koparılıyor, Rahman ve Rahim Allah’ın adıyla başlamak ya da bitirmek yok öğrenme işinde. Ve bunun üstüne tefekküre götürmemesi için de her türlü boş işler, evhamlar, ortamlar, gündemler pompalanıp duruyor çeşitli araçlarla. Demokrasi buna araç ediliyor, hep fitne fesat ya da boş işler öncelikli dikkat edilirse “özgürlük”.. Makyaj için birkaç ciddi özgürlük söylemi oluyor, gerisi bu. Sonuçta ise sadece kariyer amaçlı bir şey oluyor bilgi, ona yaramayanlar elenip gidiyor, öteleniyor, soyutlanıyor, çarpıtılıyor. Bunların en başında ise din geliyor tabii.

İşte eğitime, başarıya, dine, mutluluğa, bütün bu büyük resmin farkında olarak ve varoluşsal gayenin özellikle tesbitiyle bakılmalı. Yoksa sonuç bellidir.  

……………………

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.