“KADİM MEDYA” VE EHLİ KİTAB ÜZERİNE

“Ehl-i kitaptan bir gurup şöyle dedi: “Müminlere indirilmiş olana sabahleyin inanıp akşamleyin inkar edin. Belki onlar dönerler.” (Ali İmran 72)

Bu ayetin tezahürleriyle öylesine sık karşılaşmaya başladık ki artık bir altını çizme ihtiyacı hissettik. 

Tabii burada sadece Kuran’a inanma noktasına değil, sabah inanıp akşam inkar etme noktasına odaklanalım lütfen. Ve daha geniş, sadece Kuran değil de Müslüman veya Müslüman ülke, İslam ile ilgili gibi şeylere.. Hatta çok daha geniş, doğru dürüst bir şey söylemek. Lafa doğruyu söyleyerek başlayan o kadar çok ki. Bu arada Ehli Kitab tabiri de “kitap ehli” demektir, Yahudi ve Hristiyanlar için kullanılır. Ama sadece kitap ehli de denilebilir, daha geniş.

Şimdi bazı haberleri altalta veriyoruz, dikkat.

erdoğan karikatür

1-İngiliz Financial Times adlı gazete Haziran ayında şu başlıklı bir makale ve karikatür yayınlıyor: “Batı, Türkiye’ye masada daha uygun bir koltuk sunmalı.”

2-Aradan iki ay geçiyor ve bugünki manşet “ABD, silah anlaşması konusunda Türkiye’ye ültimatom veriyor”

Beyaz saray haberi reddediyor.

Şimdi soru; o birinci temennide, tespitte bulunan birisi ya da bir gazete, tam tersi bir anlama gelen ve ispatlayamayacağı böyle bir haberi neden verir?.. Çünkü ispatlayamayacağı bir haberi vermesi de bir tür temenni beyanıdır.

 obama iftar

Sonra Obama’nın iki üç gün önceki iftarda New Yorkda yapılacak olan camiye destek verirken bir gün sonra “yanlış anlaşıldım” diyerek az frene basması.

Yine kısa bir süre önce NASA başkanı, Obamanın kendisinden üç isteği olduğunu belirtmiş ve üçüncü isteğinin NASA’nın İslam dünyasıyla iletişime geçmesi, daha çok Müslümanı istihdam etmesi ve Müslüman bilim adamlarının tarih, bilim ve teknolojiye katkılarının öneminin hatırlatılması olduğunu söylemişti. Ama Beyaz Saray bunu da reddetmişti.

Obamanın durumu biraz da tepkilerden kaynaklansa da her tepkide bu kadar geri adım atılır mı?..

 Fareed Zakaria

Üçüncü ve son örneğimiz ise yine bugün rastladığımız bir haber Newsweekten.

Newsweek en iyi 100 ülkeyi belirlemiş ve sıkı durun Türkiye 52inci. Bu arada Newsweek’in genel yayın yönetmeninin (Fareed Zakaria) bir Müslüman olduğunu ve New York’ta yapılacak cami dolayısıyla buna karşı çıkan bir Yahudi kuruluşuna birkaç yıl önce kendisine verdikleri ödülü bir süre önce iade ettiğini antiparantez belirtelim.

Newsweek’in Türkiye’yi 52. Sırada gösterdiğini belirtmiştik. E bu ne perhiz bu ne lahana turşusu ki aynı dergide 21. Yüzyılın Bizansı diye Türkiye övülür.

 obama-world

 The-Post-American-World-Fareed-Zakaria-unabridged-compact-discs-Simon-Schuster-audiobooks

……….

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.

3 thoughts on ““KADİM MEDYA” VE EHLİ KİTAB ÜZERİNE

 • 17/08/2010 tarihinde, saat 09:04
  Permalink

  Mükemmel bir yazı. Öz ve özet bir şekilde batının o ruh halini çok iyi vermiş.

  Yanıtla
 • 17/08/2010 tarihinde, saat 21:21
  Permalink

  ilginize teşekkürler. ek olarak bugün de şu haberle karşılaştım, aynı olay. harwardın manevrası))
  http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2010/08/17/harvard_universitesinin_manevrasi
  haberin sonuna dikkat ki, güya israili boykot moykot derken son sözüyle israilin gelişmiş ülkeler sınıfına çıktığını vurgulayıp ne boykotu taltifte bulunuyor adeta.
  öte yandan çin hisselerini satmış daha önce ve sırf sudanla ilişkisinden dolayı. ve boykottur diye vurgulamış. işte fotoğraf tam oldu.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
= 4 + 7