İSYAN ATEŞİ

Enteresan bir süreç var bir zamandır. Önce Arap baharı, internet devrimleri denildi. Övüldü.. Özgürlük ateşi, isteği denildi. Tabii isyan hareketlerinin baskıcı Arap ülkelerinde olması bu izlenimi doğurdu. Sanki gayet bilinçli hareketlermiş gibi algılandı herşey..

Lakin son zamanlarda özellikle spor müsabakaları sonrası görülmeye başlanan manzaralar ise düşündürücü. Barcelona Şampiyonlar ligi şampiyonu olduktan sonra şehri karışmıştı. Bu kez Vancouver buz hokeyi takımı şampiyonluk maçını kaybettikten sonra şehri karıştı.   

Tabii bu tip şeylerde her olay biraz bir ötekini de tetikler. Bir tür moda gibi. Ama bu işin doğasında bir şey daha var dikkat edilirse. Herşeyin görüntüye alınması ve anında internette yayınlanması. Bu ekstra bir tahrik unsuru gibi işliyor olaylarda. Arap baharında isyanın bu tarafı biraz gözden kaçmıştı. Bu kameraya alınma, kendini bir film sahnesinde hissetme, bu sanki bir tür Matrix gençliği.

İnternetin, sanal alemin insanları çok vurdumduymaz, egolu yaptığı söylenirdi, bu doğru. Ama bu kameraya alınma olayı sanal alemde varolmanın bir başka yolu. Yoksa asıl motivasyon bu mu?..

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.

2 thoughts on “İSYAN ATEŞİ

  • 18/06/2011 tarihinde, saat 08:06
    Permalink

    Toplumsal şiddet olaylarına faklı bir bakış açısı ile yazmışsınız. Teşekkürler…

  • 18/06/2011 tarihinde, saat 16:44
    Permalink

    facebookda paylaştığım bu yazıyı cezayirden said boutinin begenmesine şaşırdım demek ki google translation gibi bir programla tercüme edip okumuş arab dünyasından begeninin gelipde Türkiyeden bir fikir yürütülmemesi ilginç doğrusu

Yorumlar kapatıldı.