İSRAİL MANAYA YÖNELMEMİZ İÇİN BİR SİNYAL

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Bazısı İsrail’in kuruluşunu, varlığını ve faaliyetlerini, İslami uyanışın merkezi, mihenk taşı yapma sevdasında sürekli. Diyorlar ki, Kuran’da Yahudiler şöyle kötü geçiyor, böyle kötü geçiyor, ahan da öyleler ve bize-hakikate karşı çıkıyorlar, haydi uyanın. Bize göre ise tam tersi bir sinyal “İsrail”

Mesele ise şudur, İsrail ve siyonizm temelde şu mantığın bir sonucudur: Tarihin belli bir döneminde Musa’ya gelen vahiyde diyor ki, “orası sizin, oraya girin, oradakileri öldürün vs.” Aradan geçen binlerce yıl, değişen nesiller, kimlikler, pozisyonlar vs hiçtir, kağıt üstündeki neyse odur.

Ve bunda da bir “başarı” sözkonusu. Peki bu başarı acaba niye sözkonusu, tez haklı olduğu için mi? Yoksa birilerine ders mi veriliyor? “Böyle yapmayın, böyle yapanlar -başarsa bile- böyle saçma sapan bir duruma düşer” görüntüsü mü bu?

Bize göre verilen mesaj işte budur. Kağıt üstündeki yazılara değil, manaya yönelmeliyiz ve bu şekilde bir medeniyet kurmalıyız. Yoksa sadece kendimizi kandırırız. Bir Musa geldi diye gelen giden Musa değil, bir Muhammed geldi diye gelen giden Muhammed değil, hakikatçiliktir aslolan. Onu kim ortaya koyuyorsa odur onların mirasçısı, tarihi mirasçıları değil.

Ve işte bu yüzden, İsraile “öncelikle” insani açıdan karşı çıkılmalıdır, kutsal metindeki vasıflandırmalar üzerinden değil. Aslolarak ise Kuran’ın gerçekliğini değişmeyecek şeyler-kainat üzerinden ortaya koyma ve bu şekilde hakikaten mirasçı olma derdinde olunmalıdır. Paldır, küldür, otomatikman değil.

……………………………….

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.