İSLAM VE HAKİKAT

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

İslam ve hakikat kelimelerini ayırdık dikkat edilirse. Acaba hangisi önce gelebilir? Elbette hakikat değil mi? Ama o kadar emin olmayın.

Bize göre; Hakikat bilgisinin dünyaya yönelik vaz ettiği yaşam biçimi olan İslam, zaman içinde başlı başına bir varlık haline geldi. Ve hakikat ikincilleşti. Temel mesele budur. Çünkü hakikat temelde bu dünya-öbür dünya/mana zıtlığı üzerine kurguluyordu hayatı, lakin müslümanlar tarih içinde “maslahatı” o kadar ön plana aldı ki, bu artık bu dünyayı önemseyen bir şeye dönüştü.

Bunu özellikle bir sorun olarak algılamıyorduk yakın zamana kadar, ama ne zaman ki Kuran hakikatlerini gündeme getirmeye başladık, bunun da ne kadar büyük bir sorun olduğunu farketmeye başladık. Çünkü hakikat bilgisinin ve bütün dinlere üstün olması için gönderilen ‘gerçeğin dini’nin mensupları hakikate müthiş derecede duyarsızdı. Örneğin bknz AltıGün YediGök dosyası ; günümüz bilgileri ışığında yüz, ikiyüz ayeti içeren bağlantılar zinciri, yirmi otuz tane yazı video vs vardır, bir senedir paylaşmadığımız yer kalmadı, ama bir iki yorum ancak geldi. Kabulden redden bahsetmiyorum, ilgisizlikten, alakasızlıktan bahsediyorum. Ve bize de değil, mevzuya. (Bunları söyleyeceksin illa ki) 

Ama nerede bir Fenerbahçe, Galatasaray türü bir taraftarlık gerekiyor, orada olmak mühimdir.

Bunun sebebi ise gayet açıktı aslında. Çünkü hakikat, bir tek kişiye ve akla çok fazla önem verip hep ona seslenirken ve en sonunda sonsuz cezayı ve mükafatı ona verirken, tarih içinde İslam, “bizim dünyada iyi yaşamamız için gönderilen kurallar bütünü”ne dönmüştü. Bu iki tarifteki zıtlığa dikkat eder misiniz. Ve kabuk, öz olmuştu gitgide.

O yüzden İslam’a mı döneceğiz?.. Önce hakikate döneceğiz! Bunu farkedelim.

………….

“O, Resül’ünü hidayet ve gerçeğin dini -onu din namına ne varsa üzerine çıkarmak için- ile gönderendir, müşrikler hiç istemese de.. (Tevbe 33)

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.