İŞİTSEL-GÖRSEL MALZEMELERİN DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ DERSLERİNDE KULLANILMASI 6 (SON)

 

Şimdi örnek olarak, egitim.gov.tr altında bulunan internet radyo-tv’de yayınlanmakta olan 9.sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine dönecek olursak bu programları e-içerik uygulaması açısından şöyle eleştirebiliriz; 

 9.sınıf ders programlarına bakıldığında ortalama 20 dk. sürdüğü görülmektedir. Fakat öğretmenler artık sınıfta 20 dk.lık bir programa mahkum olarak anlatmak istediği konuları baştan sona izletmek yerine parça yaklaşımlı daha verimli bir yolu kullanmak istemektedirler. Diyelim ki TEMİZLİK ve İBADET-1 programında baştan sona abdestin şartları, abdesti bozan şeyler, teyemmümün şartları ve bozan şeyler ile gusül abdesti ve guslü bozan şeyler, gusülsüz, abdestsiz yapılamayacak işler ve Maide suresinde geçen abdest ayetinden bahsetmektedir. Artık sınıf ortamında öğretmen sadece gusül abdestinin alınışını gösteren bir video veya abdesti bozan şeyleri gösteren bir slayt veya görüntü istemektedir. Çünkü 20 dk.’lık bir videoyu durdurup, sarıp tekrar oynatmakla vakit geçirilene kadar bu videoyu oluşturan konuların bölünüp tek tek üzerinde durularak öğrenciye sunulması daha etkili olacaktır.İşte ‘‘parça yaklaşımlı öğrenme nesnesi’’nin faydası budur. Ve bu öğrenme nesnelerini de web tabanlı bir havuza toplayarak öğretmen ve öğrencinin istifadesine vermek, eğitim materyallerinin üretimini çogaltıp zenginleştirecektir.

 

Artık son yıllarda tüm dünyada öğretmenleri de aktif bir şekilde eğitim materyali hazırlamaya davet eden nesne ambarları oluşturulmaktadır.Bu sayede nesne ambarlarına atılmış parça parça eğitim materyallerini internetten indiren bir öğretmen istediği şekilde kurgulayarak öğrencilerine sunabilecektir. Öğrenme nesnesi ambarları bu hizmeti veren sitelerin dizaynına göre farklılıklar göstermekle birlikte genelde nesnelere ait üst veriler(meta datalar) ve bu meta datalar üzerinden arama yapılmasını sağlayan bileşenlerden oluşan web tabanlı hizmetlerdir. Yerli ve yabancı birçok siteler eğitim nesneleri barındırmaktadır. Faydalanabilmek için genelde üyelik gerekmektedir.

 

Bir nesne ambarından herhangi bir ders için bir resim, bir video ya da herhangi bir ses dosyasını indirebilir. Bunun yanında .eps uzantılı indirdikten sonra açılıp değiştirilen vektör tabanlı resim dosyaları üzerinde oynama yapılarak etkileşimli flaş animasyon ürünler de ortaya çıkarılabilirsiniz. Burada nesne ambarından faydalanacak öğretmenlerin teknolojik bilgileri önemlidir. Dünyada ve Türkiye’de öğrenme nesneleri ile ilgili site tanıtımlarının yapıldığı şu çalışmaya bakmak bir fikir verecektir.

Fakat bu linkleri inceleyenler tarafından görüleceği üzere ülkemizdeki ilk nesne ambarı olma özelligini taşıyan başta ATANESA olmak üzere bir çok nesne ambarı sitesinde maalesef din dersine ait materyal bulunmamaktadır.

Din dersine yönelik Eğitim materyali üretmede özel sektör, sivil toplum kuruluşları ya da kurumsallaşmamış gönüllü gruplar tarafından yapılan çalışmalara değinecek olursak ilk önce mail gruplarından bahsetmek gerekecek.

DKAB Platformu, İlahiyat alemi gibi gruplar bilgi, sunu, tecrübe alışverişi yapılan yerlerde sadece paylaşım yapılmakta ,yapılan paylaşım çok fazla tenkit edilmeden olduğu gibi indirilmektedir.Bu tip gruplarda çalışmalar belirli kişilerin üzerinden yürümekte olup eğer herhangi bir eleştiri getirilecek olduğunda ise getirilen tenkit, sen bir şey üretmiyorsun yada daha iyisini yap diyerek reddedilmektedir.Ayrıca üretilen PPS gibi çalışmalar uzun olup bu uzunluktaki bir çalışma dikkat dağıtıcı olmaktadır.Ancak bu tip çalışmalar sayesinde hızlı bir şekilde veri alımı yapılıp rahatça her istenilen konuda fazlaca eğitim aracı üretimi gerçekleştirilebilmektedir. Bu açıdan DKAB gibi gruplar din kültürü dersi başarı eğrisi açısından önemli katkılarda bulunmuşlardır.

Bunun dışında ise din dersi konuları için yapılmış arama motoru vardır. Bkz

Din dersi adını kullanan 20 yi aşkın site vardır.Bunların dışında din kültürü dersinde dini içerik açısından gözden geçirilip düzenleme yapıldıktan sonra kullanılabilecek eğitim malzemelerinin olduğu siteler de vardır.

Peki, İlahiyat fakültelerinin bu alanda üretimi teşvik eden ve ürettikleri materyalleri sergiledikleri bir siteleri var mı? Bizim bildiğimiz yok. İlahiyat fakültelerinin öğrenme nesnesi üreten ve din kültürü dersine yönelik herhangi bir çalışma yapan sitelerinin olmaması acilen el atılması gereken bir konu olarak durmaktadır. Vitamin gibi ticari amaçlı web tabanlı çalışmalarda da din dersi bulunmamaktadır. Zaten Vitamin konu anlatımlı olduğu için bizim işaret ettiğimiz kazanım bazlı eğitim materyali olmaktan uzak bir çalışmadır. Görüldüğü üzere bu alanda görev yine biz ilahiyatçılara düşmektedir.

Yapılması gereken sağlıklı ve kaliteli bir şekilde içerikler üretmek, üretilen bu içerikleri ortak bir havuzda paylaşarak üretimi teşvik edip zenginleştirmektir. Burada video-ses gibi parasal açıdan pahalı ve teknik bilgi isteyen alanlarda üretilecek eğitim nesnelerinin ortak bir platformda sivil bir insiyatifle gerçekleştirilmesi halinde hem rızayı ilahi açısından hemde din eğitimi açısından gözetilen hedefleri yakalamada eğitim camiasına büyük katkılar sağlayacağı kanısındayız.

………………………………

Bu seminer, 23-24 Mayıs 2009′da Ensar Vakfı Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) nin düzenlediği, İstanbul’da Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde gerçekleşen “Türkiye’de Okullarda Din Öğretimi” konulu sempozyumda sunulmuştur.

İbrahim DEMİRKAN

İsmail BÜYÜKSÜTCÜ

…………

İŞİTSEL-GÖRSEL MALZEMELERİN DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ DERSLERİNDE KULLANILMASI 1.BÖLÜM

 

ibrahimdemirkan

1972 Ankara doğumlu. Ankara İlahiyat mezunu. MEB'de öğretmen. EĞİTEK TV'de yapımcı ve yönetmen.

2 thoughts on “İŞİTSEL-GÖRSEL MALZEMELERİN DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ DERSLERİNDE KULLANILMASI 6 (SON)

 • 15/06/2009 tarihinde, saat 01:27
  Permalink

  Öğrenme nesneleri ile ilgili sitelerin tanıtıldığı makalenin linki yanlış olmuş…Google dan önbellek linki olduğundan heralde tarayıcıda kopyala yapıştırla çalışmıyor..Makalenin adresi şöyle olacak: “Dünyadaki ve Türkiyedeki Bazı Önemli Öğrenme Nesnesi Ambarları”(http://ilkogretim-online.org.tr/vol8say1/v8s1w1.pdf)

  Ayrıca Dindersi ile ilgili öğrenme nesnesi yok bildiğim kadarıyla…Atanesa benzeri bir portal belki oluşturulabilir ama vip benzeri oluşumlarla milleti sömürmeye çalışan zihniyetle bu iş zor…Millet basit bir materyal yapıp veya başkasının çektiği klibin Ulead ta kesip-düzenleyip satacaksa ben niye emek veripte öğrenme nesnesi üreteyim ki…Önce içimizdeki Harun gibi başlayıp Karuna dönenleri temizleyip sonra öğrenme nesnesi geliştirme veya Nesne Ambarı gibi kavramlardan bahsetmeliyiz…Daha katedeceğimiz çok yol var…Ama makalelerinizi takip ediyorum….Çok güzel ve bakir bir alan…Sadece biraz daha pişmesi ve yayılması lazım…İnşallah herşey çok güzel olacak…

 • 15/06/2009 tarihinde, saat 10:40
  Permalink

  Linkle ilgili dediğiniz doğru.Sizin verdiğiniz .pdf uzantılı linki herkesin bilgisayarında .pdf’i açacak programı yoktur diye vermemiştik.Zaten ilgisi olan makalenin adını arama motorunda yazıp bulan oradaki tercihlerden (.pdf veya html linki) birine rahatlıkla girebilecektir.
  Din dersiyle ilgili öğrenme nesnesine gelince çalışma kağıdı da bir öğrenme nesnesidir flaş-animasyon bir oyunda. Yakında bu alanda üretilip egitim.gov.tr’de yayınlanacak nesnelerin duyurusunu sitemizde yapacağız. Eylülden itibaren bu sitenin formunda profesyonelce hazırlanmış başka işleride siz site müdavimlerimize sunacağız inşallah.Sizlerin bu makale bazında yaptığı eleştiriler çok önemli.Eleştirileriniz daha doğru bir yol haritası çizilmesine katkıda bulunacaktır. Bu işler tek kişilik değil ancak ekiple halledilebilecek işlerdir. Dediğiniz gibi İnşallah herşey çok güzel olacak.

Yorumlar kapatıldı.