İŞİTSEL-GÖRSEL MALZEMELERİN DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ DERSLERİNDE KULLANILMASI 3

 YENİ MEDYA YENİ ÜRETİM MANTIĞI

Tüm dünyada baş döndürücü bir hızla yenilenerek ve çeşitlenerek devam eden medya ürünleri artık bilginin yanında, video-ses ve interaktif oyunları bir cebe sığdıracak formatta, zamandan ve mekândan bağımsız bir şekilde hedef kitlesine ulaştırmaktadır. Eğlence ve bilgilendirmeye yönelik bu hızlı gelişmeler karşısında gerek ülke gerekse eğitimciler olarak iki problemle karşı karşıyayız. İlk problem; eğitim alanında kullanılacak bu yeni teknolojiye adapte olmak, yeni medya araçlarını kullanabilme becerisi ve kapasitesini artırmak. Bu zamanla halledilebilen çözümü kolay bir problem. Bizce en önemli olan ikinci problem yani bu medyalara uygun eğitim alanında içerikler hazırlamak.Şimdi bu alanda yapılan çalışmalara “MEB internet-TV Lise Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” dersleri ve “egitim.gov.tr”   örneğinden yola çıkarak bakabiliriz.

Ülkemizde eğitim materyali üretme konusunda iki mecradan bahsetmek gerekir. Birincisi; tek resmi merci olan Milli eğitim bakanlığı yaklaşık bir asır boyunca değişik adlarda devam eden kurum ve kuruluşlarıyla bunu yapmaya çalışmıştır. İkincisi ise özellikle 1980’lerden sonra özel sektör, sivil toplum kuruluşları ya da kurumsallaşmamış gönüllü gruplar tarafından eğitim teknolojisi alanında üretilen eğitim materyalleri. Bu tarihten önce de çalışmalar vardı elbette fakat medya araçlarındaki çeşitlenme ve değişikliklerle gelen sanal ortamlarda egitim materyali üretiminin ucuza maledilebilir olması özel sektörün, gönüllü grupların üretimini hızlandırmış bulunmaktadır.

Milli eğitim cephesinde eğitim materyali üretmede en çok adı geçen kuruluş “Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü”dür. İlk önce “ÖFM (Öğretici Filmler Merkezi)”adıyla 1952 yılında kurulan bu kuruluş zaman içerisinde değişik adlarla faaliyetlerini devam ettirmiş ve bu günkü geldiği nokta itibariyle EGİTEK(Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü) adını alarak halihazırda eğitimde kullanılmak üzere her çeşit görsel, işitsel, bilgisayar tabanlı dijital eğitim aracının geliştirilmesi ve üretilmesi çalışmalarını sürdürmektedir.(Kurumun daha geniş tarihçesi için bkz.

Bu kurumun konumuzla alakalı olan görsel-işitsel eğitim materyalleri alanında başta din dersi olmak üzere birçok ürünleri olmasına rağmen okullarda yaygın olarak kullanılmaması, eğitim camiası tarafından fazla rağbet görmemesi düşündürücüdür. Bu kurumda ilk kurulduğu dönemlerde 35 ve 16 mm. diye tabir ettiğimiz kameralarla eğitim filmi üretimine başlanmış ve çekilen bu filmler yurdun dört bir tarafına götürülerek gösterimler düzenlenmiştir. Televizyonun kurulması ile kasede kayıt yapan video kameralara geçilmiş ve başta açıköğretim öğrencileri olmak üzere yaygın ve örgün eğitime dönük eğitim filmleri üretilmiştir. Bu filmler isteyene kurum bünyesinden satılmakla beraber açık öğretime ait olan dersler TRT4’de ve TRT radyolarında uzun yıllar öğrencilere ulaştırılmış ama TRT4’ün çocuk kanalı olmasıyla radyo ve televizyon yayınları da kalkmıştır. Zaten bu derslerin görüntü kalitesinin çok kötü olduğu, ders anlatımlarının bozuk ve donuk bir anlatım tarzıyla yapıldığı her zaman gündeme getirilen eleştirilerdi.Peki milli eğitim bakanlığı bu alandaki çalışmalarını hangi alana kaydırmıştır? Şu an “egitim.gov.tr” ile flaş-animasyon ve yine bu sitenin altında yayınlanan internet-tv’de video-audi dersler yayına sokulmuş bulunmaktadır

Şu an Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde 2008 yılına kadar üretilmiş olan Din dersi ile ilgili yardımcı ders materyallerine gelince eski müfredata uygun olarak Açık ilköğretim ve liseye ait sohbet tarzında ders programları yapılmış ama bu programlardaki anlatım tarzı ne dinin ruh-u aslisini verebilmiş ne de dini hayata ait estetiğini gösterebilmiş çok zayıf çalışmalardı. Bu programların yeni müfredata göre yenilenmesi gündeme gelince 2008’de İbrahim DEMİRKAN’ın yapımcı-yönetmenliğimde Rafet KÜÇÜK’ün ise senaristliğinde gerçekleştirilen 10 bölümlük 9.sınıf din dersi çekimleri tamamlanıp “egitim.gov.tr” adresinden yayına verilmiş bulunmaktadır  

 http://internettv.meb.gov.tr/dersler.asp?NO=2&Submit=Listele

………………………………

Bu seminer, 23-24 Mayıs 2009′da Ensar Vakfı Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) nin düzenlediği, İstanbul’da Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde gerçekleşen “Türkiye’de Okullarda Din Öğretimi” konulu sempozyumda sunulmuştur.

İbrahim DEMİRKAN

İsmail BÜYÜKSÜTCÜ

 …….

ibrahimdemirkan

1972 Ankara doğumlu. Ankara İlahiyat mezunu. MEB'de öğretmen. EĞİTEK TV'de yapımcı ve yönetmen.

One thought on “İŞİTSEL-GÖRSEL MALZEMELERİN DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ DERSLERİNDE KULLANILMASI 3

  • 11/06/2009 tarihinde, saat 15:30
    Permalink

    S.a Allah razı olsun Çalışmalarınızın devamını bekliyoruz……

Yorumlar kapatıldı.