İNTERNETTE “BEN YAPTIM OLDU” DÖNEMİ

Google’a nasıl ulaşırsınız? Ya da Facebook’a, Twitter’a.. Bunlar bir hükmi şahıstır değil mi aynı zamanda? Sizin bütün bilgilerinizi ister, alır eder, çok samimi bir arkadaşınızdır adeta. Sonsuz bir güven ister. Öte yandan ise sizi bir anda silebilir. Bütün yaptıklarınız bir anda gidebilir, üç yıllık, beş aylık emek.. Ve hiç diyemezsiniz ki, ağa nedir. Ne oldu yahu?…  Hiç haber bile etmez. Emri vaki vuku bulmuş olur.

Türkiye’de bunları kim temsil eder, bir Allah’ın kulu biliyor mu? Mesela geçenlerde twitterda bize ait bir hesap bir anda silinmişti. Daha önce edebiyatdefteri.com sitesinde yine bize ait bir hesap ve yüz ikiyüz şiir güm diye silinmişti. Mesela aynı hesabın başka bir sitedeki şiirleri.. Neyin bir anda silinebildiğini göstermek adına, bir bakın. Hiç haber bile etmeden, uyarı yapmadan. Ne oldu, nedir, ne değildir?.. Gecenin bir vakti oldu bitti. Sabah kalkıyorsun, Sürpriiiiiiiiiiz!!

Ne yapacaksın şimdi? Kendi adın bile değildi ki gidip dava açasın. Üstelik gidip nereye ne davası açacaksın. Hakkın nedir, hukukun nedir, bir bilen var mı hiç? Hep sen formlar doldurdun, onayladın ettin. Karşı taraf neyi onayladı ki, ya da bırak herşeyi kim ki?.. Tekrar soruyorum, Google’ın, Facebook’un, Twitter’ın Türkiyedeki temsilcileri kim, bu nasıl bir düzen. San Francisco’ya mı gideceksin en ufak bir şey olduğunda.

En son ise Google Efendi, sitemizi “zararlı olabilir” diyerek işaretledi. Hiç haber etmeden yine, bakın. Uyarı yok, şu yok bu yok. Güveneceğiz!.. bir şey yaptıysa vardır bir hikmeti hesabı. Dosyaları taradık ettik, bir şey göremedik, belki de sitemizde kodu olan google analistten kaynaklanmıştır söz konusu zararlı içerik. Zararlı diyorsun da şu içeriği de tam belirtsene sonra. Belki gayet basit bir şey, hemen halledelim. Hayır!.. ama mührü tak diye vurmayı biliyor.

 

Güven kaynağı ya, millete gösteri işte. Neyse, yeniden yükledik sonra siteyi, binbir zahmetle hostinge vs. devam ediyoruz. İşin kurdu da olmadığımızdan bir şey demek de pek mümkün değil ama şu vurgulanmalı. Niye hiç haber bile etmiyorlar yahu, ya da hiç böyle bir dertleri yok?..

Derken dün gece şu edebiyatdefteri.com’a bir şiir atmıştım başka bir hesaptan. Sabah bir kalktım, silinmiş. Onunla bitirelim.

GERÇEKLİK

perdeler ve perdeler ve perdeler..
sahneler ve sahneler..
sahneler perdeler
sahneler perdeler….
sahneler perdeler..

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.