İNTERNET MEDYASININ BÜYÜK ETKİSİ ÜZERİNE

Wikileaks, twitter, facebook, bloglar vesaire.. Müthiş bir iletişim çağı. Ve aslında iletişim çağı şu demek, hak geldi batıl zail oldu.

Çünkü hak “kalın kafalı rejimlerde” hiç bir yer ve mekanda adeta konuşturulmuyordu. Yalanlar ve yalanlar üzerine kurulu rejimler ise bu şekilde tabiri caizse saat gibi işliyor.. Bundan büyük çıkarı olan Anglosakson dünya bu rejimleri yaşatıyor da yaşatıyordu. Ama işte yolun sonuna gelindi. Önce Tunus’ta Bin Ali rejimi devrildi, şimdi de Mısır’daki Mübarek rejimi sallantıda.

Batıda ise bir ikilem hakim içten içe. Çünkü anglosakson dünya istedikleri gibi at koşturdukları rakipsiz oldukları bir dünyaydı. Ama öte yandan teknolojik gelişmeler, iletişim çağı diktatörleri hem barındırmıyor hem istemiyor günümüzde. Sonuçta buna da dur diyemezler. Hem böylelikle insanlara çok daha nüfuz ediyor batı, edecek. Eskisi gibi sadece zenginlere ya da elitlere değil. Facebook, twitter gibi ana alanlar onların elinde sonuçta. Trendleri onlar belirliyor büyük ölçüde.

Velhasılı kelam; şu an için daha halen pek çok “ezber” olduğu için diyelim iş bundan ibaret gözükebilir. Yani modernizmin cidden bitmesi ve postmodern çağa geçilmesi. Dünya çapında.. Petrolcülerin ve silah tüccarlarının değil bilgisayarcıların ve bankacıların hakim olduğu bir dünyaya ya da..

Ama şu unutulmamalı ki hakk ortaya konulabildikten sonra batılın yok olması artık kaçınılmazdır.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.