İNTERNET DOLAPLARI: HADİS KARŞITLIĞI, EVRİMCİLİK-DÜZDÜNYACILIK

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Çeşitli mecralarda dini yayınlar yapıyor ya da takip ediyorsanız, son zamanlarda şu tarz kişiler kesinlikle görmüşsünüzdür: aşırı, olur olmaz hadis karşıtlığı yapan, her fırsatta ayetlerle evrimcilik yapan, olur olmaz düz dünyacılık eden..

Önce hadis karşıtlığı türedi. Antiparantez, malum ki Hz Adem’in topraktan yaratıldığı açıkça geçer hadislerde. Ayetlerde de bellidir, lakin hadislerde çok bellidir. Konumuza dönersek; hadis karşıtlığı türedi demiştik. Sonra ayetlerle evrimcilik ve düz dünyacılık çıktı. Düz dünyacılık işin “antibilim” cephesini temsil ediyor herhalde ve bingo!.. bilim diyorsunuz, evrim diyorsunuz.  Ayetlerle.. Çok mu komplo teorisi..

Lakin savunulan şeyleri biraz düşünün sonra; hadis karşıtlığı, ayetlerle evrimcilik, düz dünyacılık.. Hepsinde bir anormallik, masabaşı kokusu var. Ve böyle canhıraş şekilde savunulacak (!).. Neden?.. Bunlar makul değil. O zaman senaryoyu da yabana atmayın derim.

Peki senaryonun amacı ne? Herhalde evrimciliği tutturmak.. Fakat, entellektüel alanı boşa meşgul etmek de az hedef sayılmaz. Tam da Kuran’ın iyice anlaşılması imkan ve zamanlarında..

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.