İNSANSIZ HAKİKAT ÜZERİNE

İnsansız hakikat nedir?.. Kuranın bana ilk öğrettiği şey hakikate insan da dahildir noktasıydı. Çünkü her şey dönüp dolaşıp şu an senin inanman ya da inanmaman noktasına bağlanır Kuranda. Sen de mutlaka gerçekliğe dahil edilirsin ve bunu iliklerine kadar hissedersin. Çünkü hakikat böyle bir şeydir.

Buradan başlayarak insansız hakikati tarif edelim şimdi. Aslında işin temelinde ironik olarak güya gerçeğe ulaşma arzusu var. Din-bilim çatışması.. Rönesans, reform, pozitivizm vs. Ve nihayet modernizm bilginin ahlak ve insandan soyutlanması sürecinin ve insansız hakikat inşasının son aşaması oldu adeta. Devletiyle medyasıyla.. öğretimiyle. Bilgi tamamen güç aracı. Güç ise bilgi, gerçeklik empoze etme aracı. Atom bombası bu zamanlarda icat edildi ve patlatıldı.

Sonra postmodern çağlara geldik. Farklılıkların altı çizilir oldu. Bilgi ise güç sahiplerinin elindeki bir oyuncak değil herkesin ulaşabileceği bir şey oldu. Son Wikileaks örneğinde olduğu gibi devletlerin içindekiler de deşifre oldu, bir nevi insanlaştı bir anda. O perde kalktı. Ama hala bunun için büyük riskler almak gerekiyor işin enteresan olanı. Çünkü hala büyük medyalar var ve itibarına düşkün devletler, yöneticiler.. Ve açıkçası postmodernizm denilen şey de modernizmin makyaj yapılmış bir haline dönmeye başladı gitgide. Sıradan insan ve mana hala çok uzak.

Farklılıklar denilen şeyler doğulunun batılılaşması ve batılının fantezi arayışından ibaret çoğu zaman. İş gerçekten manaya endekslendiğinde ise fazlasıyla tepki görüyor halen. Ya da ilgi görmüyor diyelim. Miş gibi yapılacak. Böyle bir çağ.. Çünkü hala devlet anlayışında, medyasında, eğitiminde modernizm hakim. Steril, nötr gerçekler.. Ya da sloganlar.. Ya da muhalif sloganlar.. Daha da ötesi insanların zihin dünyasında. Düşünelim, internet gibi tamamen ruhunuzla olabileceğiniz bir yerde bile mumla aranıyor ruh. Nefisler dış (yapmacık) dünyadan farksız. Hatta belki de çok daha hesapçı, hevacı vs. Kimsenin görmemesi bu işe yaramış. Ya da “herkesin görmesi” mi desek??

Öte yandan meşhurlar aynı meşhurlar. Mevzular aynı mevzular.. Yeterince farklı değil. Sanki her şey gayet normalmiş gibi.. Burada yeni bir dünya yok.  

Ama bunu görmek de hakikat noktasında önemli. Çünkü eskiden beri insanların dış sebeplerle ruhunu örttüğü izlenimine sahiptim, fırsatını bulduğu zaman ruhlar ortaya çıkacaktı. Ruhlar ortaya çıkmadı belki ama gerçekler ortaya çıktı. Belki de bundan sonra ruhların ortaya çıkma zamanıdır.

“Gerçeği bileceksiniz ve gerçek sizi özgür kılacak” Hz İsa

hasanberk

1975 İstanbul doğumlu şair ve araştırmacı yazar.