İNSANLAR SATANLARA ALIŞTI

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Bize göre en büyük tehlike insanların gerçekleri söyleyenlere değil, satanlara alışması. Bu yeni bir şey değil, tarihte de çoğunlukla böyle olduğu düşünülebilir. İnsanlara hoşgörünmek, güçlülere hoşgörünmek ister istemez konuşanların uzak duramayacağı bir gerçek. Lakin günümüzdeki medya-reyting-reklam içiçeliği bunu kaçınılmaz hale getiriyor. Üstelik alternatifi de medya-reyting-iktidar.. Gerçek bir alternatif yok ortada. Ama ikisi de adeta bir alternatif pozisyonunda ve hararet var son derece.

Beri yandan, batılı yaşamın, kapitalizmin ve çokuluslu şirketlerin yerleşmesi tam gaz gidiyor. Buna iktidar da karşı değil çünkü. Muhalefet hiç değil.. Ve sistem başka bir muhalefet çıkartmamaya endeksli, yüzde on barajı var. Peki hani memleket uyanıyordu? Alemi İslama liderlik yapacaktı?.. Oydu buydu şuydu?.. Tarihi olarak bu tip şeylere teşneyiz, lakin gerçeklik, lüks evlerin, arabaların ve bunları hayal eden insanların artması değil mi? Kredi borçlularının, (normal medyanın yan kolu şeklindeki) sanal medya takipçilerinin artması değil mi? Bir de üstüne üstlük “bir tehlike görülmemesi” tehlikesi var. Çünkü Alemi İslam’ın lideri olmaya gidiyoruz şeklinde bir gerçeklik üretenler var. Hiçbir gerçekliği yok mu bunun, bir ölçüde var, lakin söylendiği kadar değil kesinlikle. Adeta, Kurtlar Vadisi ne kadar gerçekse o kadar gerçek..

Artık şu anlaşılmalı ki, ferde inen, Kurani gerçeklerle mücehhez bir anlayış çok ciddi hedef yapılmadan ancak bu gittikçe yerleşen tüketim insanına ve bir tür küçük amerikaya hizmet etmiş olunur. Niyetimiz ne olursa olsun, araya tuz biber olur. Kurana yönelen insanlar ve bunların kuracağı hayat alanları hedef yapılmalıdır, belki örnek bir kasaba. Ya da batıda güçlü bir İslami oluşum.. Buradan liderliğe gidilebilir.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.