İMAN VE İZAHAT 2

Esirgeyen Bağışlayan Allah’ın adıyla..

Dikkatimizi çeken bir mesele de insanların “yazılıya” değil “sözlüye” gelmesi. Yani yazılı olana, yazılı konuşmaya değil; söze. Acaba neden?

Çünkü yazılı konuşma kayıtlı konuşma demektir. Daha sonra da pek çok kişi görebilir, hatta o anda. Sözlü konuşma ise iki kişi arasında, üç kişi arasında, bin kişi arasında olur ve biter. Söylenenler yüzde yüz masaya yatırılamaz, yüzeyseldir, akıl mantık ikinci plandadır, o anlık bir galibiyet ya da mağlubiyet vardır vs. Mesela imam hutbede ne dedi diye sorun, çoğusu cevaplayamaz. Ya da birisiyle yaptığınız istişareyi, konuşmayı, tartışmayı düşünün, ne kadar fludur, yarımdır, ayaküstüdür. (Tabii burada soyut, evrensel meselelerden bahsediyoruz “nasılsın, iyi misin” tarzı şeylerden değil) Yazılı konuşmada ise; önce ne dedin, sonra ne dedin, delilin ne, isbatın ne, herşey ortadadır. Akıl mantık ön plandadır. Din de zaten onun için “Allah tarafından korunacağı vurgulanan” Kitab’a, yazılı metne, dayalıdır. Çünkü işin sağlamı budur. Akıl ile ölçüp biçebilirsin.

Biz ise dini daha çok sözle, kişilerden almaya alıştık tarih boyunca. Bu, teknik bir sebepten kaynaklanıyordu; herkeste Kuran yoktu, herkeste okuma yazma yoktu, herkeste Arapça yoktu vs. Peygamber zamanında zaten direkt “yürüyen Kuran” olarak Peygamber vardı. O’nu aklınla ölçüp biçecektin, o’na iman edip Kuran’a iman edecektin zaten. Lakin, şimdi niye böyle olsun? İmkanlar değişti. Herkesin elinde Kuran var, mealler, tefsirler var. Bilgi çağındayız, istediğin bilgiye ulaşabiliyorsun.

Yoksa yazılıya gelmeyen, yalan yanlış şeylere inanıyor da ve bunu üstelik biliyor mu içten içe? Yoksa aslında inanmıyor mu, sadece gelenek mi? Sorumluluğum artar diye mi korkuyor? Sanki imkanlara sahip olduğun halde gelmemek sorumluluk değil?! Velhasılı kelam, bu başka bir dönem, bunu anlayalım artık. 

Çağımızda iman (emin olma) “yazılıya” gelmekle çok alakalı, vesselam.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.