İMAN MI ÖNCE GELİR İYİLİK Mİ?

“Ateist, cennete girebilir. İyiliğin Allah’a imanla ilgisi yoktur” diyen İhsan Eliaçık’a hemen o anda Bakara Suresi 177.ayeti açtırıp okuttuklarında oradaydım.
Resmen bitmişti.

“İyilik, yüzlerinizi doğu ve batı tarafına çevirmeniz değildir. Asıl iyilik, o kimsenin yaptığıdır ki, Allah’a, ahiret gününe, meleklere, kitaplara, peygamberlere inanır. (Allah’ın rızasını gözeterek) yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, dilenenlere ve kölelere sevdiği maldan harcar, namaz kılar, zekât verir. Antlaşma yaptığı zaman sözlerini yerine getirir. Sıkıntı, hastalık ve savaş zamanlarında sabreder. İşte doğru olanlar, bu vasıfları taşıyanlardır. Müttakîler ancak onlardır!” (Bakara Suresi 177.ayet)

Şimdi aynı hatayı Yaşar Nuri Öztürk yapıyor. İmanın iyilikten sonra gelmesini mutlaklaştırıyor. Hayır, bu hata. İman’ı itibarsızlaştırıyorlar.

“İman mı iyilik mi öncedir” tartışması kadar amorfu zor bulunur.
Zira iman’sız iyilik, sekülerizmin dayattığı hayat stilidir. Allah bunu reddeder.

Diğer yanda Allah’ın “önce iman sonra iyilik” dediğini sananlar da vardır, yobaz tayfasıdır.Asla sağlıklı iman edemezler, iyilik yapamazlar.

Bunun ortası vardır.
İyilik ve İman optimum noktası, niyettir.
İman, Allah’tan ve kendinden emin olmaktır.
Birr/iyilik bunu pratize etmektir.

Siz bu niyet optimizasyonundan iman’ı öne alırsanız iman’ın sınırlarını dinci mafyöz dayatmalarla çizip nice iyileri dışlarsınız.Yobazlıktır

Siz bu niyet optimizasyonundan iyiliği öne alırsanız, Yaratan ve Dinini arkalar, sınırları sulandırırsınız. Bu da, dinsizliğe kapı aralamaktır.

Allah’ın Geleneği, Devrim ve Islah’tır.
Köklü devrimler daima Allah adınadır.
‘İman’sız İyilik’ oportunist ve populist bir proje değilse, net cehalettir.

Fatih Tezcan
Gazeteci/Yazar