HÜSEYİN KUZU’DAN NAMELER

Altı yıl önce bir senaryo yarışması vardı, Alparslan ve Malazgirt’le ilgili.

Birincilik ödülü 50 milyardı, o zamana kadar gördüğüm en yüksek ödüldü bu. Yarışmaya İbrahim DEMİRKAN’la ayrı ayrı katıldıydık. Gayet iyi hazırlandıydık -ben beş altı tane kitap okumuştum misal, Kirman Selçukluları Tarihi diye bir kitap bile okumuştum- Çarpıcı bir final yazmıştım. Gayet dengeli bir senaryoydu, hiç böyle olacağını tahmin etmiyordum. İbrahim de iddialıydı.

Ve nihayet gün geldi sonuçlar açıklandıydı.

Birinci ve ikinciliğe layık eser bulunamamışmıştı yarışmada. Yani 50+20 milyar verilmeyecekti. Gerçi biz almıyacaktık o parayı görünen ama neydi bu böyle be!. Kimdi bu jüri üyeleri, kimi kandırıyorlardı yahu? Ne demek 1. ve 2.liğe layık eser bulunamadı? Alparslan, Romen Diyojen falan mı vardı jüride? Bir de işin enteresanı jüri üyeleri hiçbir yerde yazmıyordu, kim oldukları belli değildi. Resmen milleti keklemişlerdi, koca devlet      -50 milyar büyük ödül falan deyip -kandırdım!! demişti. Bu yarışmanın pek çok kişiyi senarist olmaktan vazgeçirdiğine eminim.  

Ve gün geldi, altı yıl sonra.. Jüri üyelerinden biri bir yerde bir açıklama yapmış. Bknz. Bir senaristmiş kendisi. Ve meğer “üçüncülüğe layık eser de yokmuş da” seçmişler birini. O para cebinden mi çıkıyor birader diyesim geldi. Yoksa hiç tanıdığın yok diye miydi?…

Hani olur a, piyasa dar, yeni birileri çıkmasın. Üç, beş kişi, Oscar’dan Oscar’a koşun durun (!)

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.