‘HÜR ADAM’ GİŞEDE KAYBEDİYOR MU?

Hür adam filmiyle ilgili hiçbir filme nasip olmayan tartışma furyası ki halen dozajı azalarakta olsa devam ediyor Bediüzzaman’ın fikirlerinin gündeme gelmesi açısından sevindirici bir durumdu ama film gösterime girip ilk açılış rakamları diye tabir edilen Cuma-C.tesi ve Pazar’ı kapsayan günlerde ortaya çıkan rakamlar bizleri ziyadesiyle üzdü. Öyle ki ilkini izleyip hiç beğenmediğim 3.sınıf bir komedi olan ‘Eyvah Eyvah 2’ nin Hür Adam’ı katlayarak geçmesi şaşırtıcıydı. Peki Hür Adam gişede kaybeder mi?

Box Office için karşılaştırmalı rakamlar şöyle ilk üç gün için;

Eyyvah Eyvah-2 801.863 Hür Adam: Bediuzzaman 239 176

İlk önce zayıf açılışın sebebine ve ilerde neler olabilir ona değinelim.

Film hakkında gösterime girmeden neredeyse bir düzine yazı yazmış birisi olarak halen bende gidemediğimi belirtim. Ama bu Cuma inşallah meaaile izleyeceğiz. Aslında ilk günlerde kış mevsimi dolayısıyla namaz vakitlerinin darlığı filme istediğimiz her hangi bir seansa hemen gitmemizi engelliyordu. En uygun seanslarda saat 17’den sonraki seanslardı. Filmin 3 saatlik süresi bu anlamda handikap olduğu gibi seans sayısını da mecburen kısıtlıyordu.

3 saatlik filmleri sinema işletmecileri hiç sevmez. Hiç unutmam Ankara’nın meşhur sinemalarından birisinde Martin Scorsese’in Casino filmini 3 saat olduğu için asıl oynatılması gereken birinci salonda değil ikinci salonda başlatmışlardı ki o tarihlerde Scorsese dedin mi yer gök inlerdi sinema aleminde. Kaldı ki Hür Adam bu kadar kopya ve salon sayısıyla iyi yer tutmuş doğrusu.

Dediğimiz gibi Eyvah Eyvah süre açısından daha fazla seansa sahipti ve sinema seyircisinin de asıl beklediği film olduğunu ortaya koydu. Evet sinema seyircisi diye bir tabir vardır. Zamanında bizde sinema müdavimi olduğumuz için insanlar filmlerle ilgili ilk danıştıkları kişiler bizler olurduk. İşte sayıları her 2-3 yılda bir ortalama olarak değişen bu taife gişede önemli bir unsurdur.

Dindar camia ise sinemadan uzak olduğu için ilk önce salona gitmek bilet almak onlar için belli başlı bir ızdıraptır. Çünkü sinemaya gitmek öyle kolay bir alışkanlık değildir. Öyle insanlar vardır ki eline para versen sinemaya gidemez. Ya çekinir ya acemiliğin verdiği ürkeklikle neyi nasıl yapacağını bilememenin verdiği korkuyla gitmez ve ya gidemez. İster kabul edin ister kabul etmeyin bu benim yaptığım gözlemler sonucunda çıkarttığım şahsi bir tecrübem.

Neticede Hür Adam’ın gişede neler yapabileceğine gelince;

-200 bin seyircisiyle ilgili benim tahminim şudur; Bu seyircin %80 i bence namaz vakitleri meselesinden dolayı saat 5’ten sonraki seansları doldurmuştur.

-Hür Adam ağır ağır da olsa 1milyon rakamını 2 haftada egale edecektir. Ve filmin hedef kitlesinden birisi olan dindar taifenin tercihi, saat 5’ten sonraki seanslar olacaktır. Örneğin bu hafta sonu Hür Adam’ın gişe rakamı Eyvah Eyvah-2 filmini de hatta ilk gösterime giren diğer filmleri de rahatlıkla geçeceğini düşünüyorum.

-Birde evinden pek çıkmayı haz etmeyen dersane ehli insanlar ile nur talebelerinin çok küçük bir kesiminden CD’si çıkınca alır izleriz sözlerini duydum. Yukarda belirttiğim gibi sinema kültürü olmayan insanları değil üstadı babalarının hayatını film yapsanız salonlara yine zor çekersiniz. Fakat benim tahminim Çağrı filminden sonra -belki onu da geçer- Hür Adam Türkiye’de en büyük CD ve DVD satış rakamını yakalayacak gibi gözüküyor.

-Aslında benim beklentim-sinemacılarında ortak hayali budur ve tabir-i caizse anonim bir beklentidir bu- 5 milyon rakamını yakalayabileceği şeklindeydi. Evet bu bir ümitti. Fakat filmin salonlarda kalma süresi eğer 4 hafta ise 5 milyon rakamını yakalayamasa bile rahatlıkla 2011’in en çok izlenen filmi olmaya adaydır.

-Filmin pazarlanma metodu yerinde ama bana kalsaydı ya Bediüzzaman’ın vefat yıldönümü 23 Mart civarında ya da Ramazan ayının son haftasında gösterimi ayarlardım. Son haftası dedik çünkü bayramda bayramlık seyirciyi topladığı gibi bayram sonrası iftar engeli de kalmazdı ve Ramazan ayının manevi havasının etkisiyle filme gelecek seyircide bir artış olabilirdi ama maşallah Mehmet Tanrısever öyle hızlı halletti ki işleri ne zaman müziğini yaptırdı ne zaman kurguladı şaşırdık kaldık.

Son olarak mesajımız Mehmet Tanrısever’e. Halklara kabul ettirmek Allah’ın elindedir, üzülmesin geçte olsa film açılacak ve seyirci gişede hak ettiği rakamı verecektir. Aslında üzülmesi gerekenler teskin edilmesi gerekenler nurcular ama onlara bakıyorum da sanki pek umurlarında değil. Bir tek risalehaber’in desteği yoğundu ve seyirciyi filme kanalize etme açısından elinden geleni değil elinden gelenin fazlasını da yaptığını gördüm. Eğer film üst seviyede bir gişe yaparsa risalehaberinde bunda azımsanmayacak bir rolü olduğunu düşünüyorum.

Filmle ilgili kritiğimizide inşaallah izledikten hemen sonra yapacağız.

ibrahimdemirkan

1972 Ankara doğumlu. Ankara İlahiyat mezunu. MEB'de öğretmen. EĞİTEK TV'de yapımcı ve yönetmen.

3 thoughts on “‘HÜR ADAM’ GİŞEDE KAYBEDİYOR MU?

 • 14/01/2011 tarihinde, saat 02:14
  Permalink

  filmin gişesinin çok parlak olacağını düşünmüyorum açıkçası beklentiler çok fazlaymış. zaman olarak gecikmiş bir film bence 90larda yapılmalıdydı. sonra 3 saat handikapı.. sonra bence filmin nurculardan çok diğer insanlara ne söyleyeceği mühim. öyle düşünülmeliydi, hür adam adı da bunu çağrıştırıyor zaten. ama filmin pek öyle olmadığı söyleniyor, tabii izlemeden bir şey diyemeyiz. ama mesela bildiğim kadarıyla kaderin vurguları, tevafuk mesela konusunda çok hassas bir insan olan Bediüzzamanın hayatının anlatıldığı bir film de bir Pledge (Rehin) kadar yoğun hissi etki bırakmalı. Pledgenin de belki gişesi süper değildir ama etkilediği insan çoktur. demek istediğim bu.

  Yanıtla
 • 19/01/2011 tarihinde, saat 15:27
  Permalink

  Merhaba..Evet öncelikle gece seansı hariç bütün seanslara namaz vakitlerinin denk gelmesi bir sıkıntı…Biz arada namazı kılıp gelene kadar film başlamıştı..filmin tanıtımında gördüğüm bazı sahneleri sinemada göremedim ..kaçırmışız….ikincisi..evet Nur talebeleri için çok aşırı önemli değildir filmin rekor kırıp kırmadığı ..gişesinin ne olduğu..önemli olan manasını ifade ettimi..yani yapılmasında ki maksat yerine geldimi…M.Tanrısever bey için öncelik hasılatsa yani maliyetini çıkarması yada bu filmden karı ise..o ne bizi ilgilendirir..ne de bilebiliriz…bizim için maksat bir kişi bile Risale-i Nuru veya Üstadın hayatını film vesilesiyle merak edip araştırdıysa Risale-i Nurları takdir edip kendisine istifade için okumaya başladıysa….bitmiştir…film maksadına ulaşmıştır…Ümidimiz bir değil yüzler olsun inşallah…selametle….

  Yanıtla
 • 30/01/2011 tarihinde, saat 23:14
  Permalink

  Yeni Asya’da film ile ilgili son derece güzel haberler yaptı. Sentezhaber de de aynı şekilde. Yeni Asya’ ekolüne bağlı siteler var bizlerin sitelerinde de destek gördü. Filmin sadece 340 salonda oynaması göz önüne alınınca Eyvah filminin 700 ve bazı sinemaların ambargosunu, filmin tartışılan sahnesinin gündeme gelemsi bundan bazıalrının çekinmesi gibi olumsuzluklar filmin ilk başta çıkış yapamamasında önemli. Üstelik filmin 3 saat oluşu namaz saatlerini sıkıntıya sokar olması namazı film için feda etmeeycek dindar camianın da nasıl olsa CD’si DVD’si çıkar anlayışıyla zonra syerederiz alır ve sinemaya gitme alışkanlığı da olmayınca bu daha kolay geliyor yularıda bahsedildiği gibi. Üstüne üstlük bir kez iki kez üç kez deflarca gidip alilesiyle ve arkadaşlarıyla filmi seyretmek isteyenlerin isteidkleri saate bilet bulamaması da cabası. Ama şu günlerde 1.5 milyona ulşatığı yazısını okudum ve çoğu yerde kapalı gişe devam ediyor muş. Bir çok ilçede talep varmış bakalım göreceğiz 3 milyoınu geçer diye düşünüyorum ama DVD’si CD’si patlar yanlız. Müşir Ağa güzel oynamış rolünü emeği geçenleri tebrik ederiz.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
= 3 + 8