HÜKÜMETİ ELEŞTİRECEK NOKTA

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Hükümet “yolsuzluk” iddialarına rağmen güçleniyor, bu ne iştir denilebilir. Öncelikle hükümet kendini eleştirenlerden daha temiz, mesele buradadır.

Birileri, zamanında “faizi kaldırmaya niyetlenen” birisini apar topar götürüp şimdi bir kaç usülsüzlüğü (hırsızlık olduğu da meçhul) damgalamaya çalışınca tutmaz tabii. Hem de büyük usülsüzlüklerle. Birileri Amerika’ya yaslanıp manevi kimlik göstermeye çalışırsa tutmaz tabii.

Öte yandan; memlekette durmadan metrolar yapılıyor, açılışlar yapılıyorken maddi gelişmeyi “tek ölçüt” aldığı halde hükümeti kapatmaya çalışıyorsa birileri tutmaz tabii. Maneviyatı önemsiyorsan onu bayraklaştır. Ama burada da hükümete yetişmek için kırk fırın ekmek yenilmesi lazım.

Beri yandan; Türkiye Cumhuriyeti diyorsan, milliyetçilik diyorsan, milli birlik noktasında ciddi gelişmeler sağlayan, en azından çatışmayı durduran bir hükümete ancak teşekkür edebilirsin. Kükrüyorsan ediyorsan, tutmaz.

Peki o zaman hiç mi eleştirilemiyecek bu hükümet? Eleştirilebilir ama önce onun yaptığı şeyin üstünde bir hedefin olacak en azından.

Bizim eleştirimiz de işte bu noktada. Hükümet, sürekli kolaylıkla altedebileceği bir muhalefetle cedelleşerek gerçek bir muhalefet oluşmasını engelledi. Denilebilir ki, reel politik bu. Ama ille bir eleştiri olacaksa bu nokta en doğru nokta bizce.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.