HIRÇIN FRANSA

Fransa, Suriye konusunda ağırlığını kaybettiğinden beridir bir tuhaf. Ve Amerika diyelim. Bunlar “ağırlıklarını” yine kazandılar lakin bu süreçte pek çok kişi ağırlığını kaybetti diyebiliriz. Onların da kazandığı eski ağırlığı olmasa gerek o zaman.    

Bilindiği gibi geçen Temmuz ayında Menaf Tlass adlı general Paris’e kaçmıştı.  Ve hemen peşine bir operasyon oldu ve Esad rejimi birden gidiyormuş gibi bir durum oluştu. Anlaşılan düğmeye basılmıştı ve bu Tlass denen adam da kilit bir roldeydi. Ama sonra beklendiği gibi olmadı gidişat. (Herhalde birilerinin bu Tlass’a onay vermemesi üzerine. Türkiye’nin. Ya da Suudi Arabistan ve Katar’ın. Mesela tam o sıra pat diye muhaliflere silah veren ülkeleri açıklamıştı Fransa Dış İşleri bakanı) Dikkatimizi çeken ise o zamandan beridir Fransa, gerek Türkiye ve gerekse de İslam konusunda bir şer odağı haline geldi gitgide. (Ve gerekse de Amerika Bknz )  Hz Muhammed karikatürleri, Paris’teki provakatif suikast ve en son Mali’de Fransa müdahalesi. Hatta yoğun bir Fransız eli gözüken Taken 2 filmini de katalım buna.

Paris, dünya siyasetinde “kaybedenlerin yeri” oldu gitgide. Çünkü yanlış ata oynamakta birebir. Düşünelim mesela Cem Uzan Paris’te.. 

Peki o zaman bu ısrar nedir?…

Yanlış ata oynamak var, bir de yanlışta batmak var. Sıra ona geldi herhalde.

NOT: Tabii yakın zamanda Fransa’da sol bir hükümetin geldiğini ve zenginlerden yüksek vergi almaya çalıştığını da hatırlatalım.  Öte yandan bu hükümet normalde Türkiyeye iyi bakan, göçmenlere yakın duran bir söyleme sahipti. Bu karanlık işlerin arkası da hayli karanlık olabilir yani.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.

2 thoughts on “HIRÇIN FRANSA

 • 12/01/2013 tarihinde, saat 23:46
  Permalink

  Fransa Ordusu’nun, Mali’nin kuzeyinde düzenlediği hava saldırılarında 100’den fazla kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. daha bugünkü haber bilmemki ne demeli

  • 13/01/2013 tarihinde, saat 01:30
   Permalink

   fransada sarkozynin kalması için çok uğraştı birileri dünya çapında. ama olmadı. öte yandan dünya siyasetinin de fazlasıyla işin içinde olduğu bir “zenginlerden yüksek vergi” meselesi var fransada. sol bir hükümetin böylesi bir işgal işine girmesi de bir nevi intihar demek. tez zamanda götürecekler bu herifi gibi gözüküyor. tabii olan da arada Mali’liye oluyor. garip bir dünya.

Yorumlar kapatıldı.