HİÇ GERÇEKLEŞMEYECEK “A PLANI”

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Biraz önce Ahmet Altan’ın Bugün Tv’deki 23 Mart tarihli yayınını izledim videodan. Bu yayın twitterda Edip Yüksel tarafından şaşaalı bir şekilde tavsiye edilmişti. Ahmet Altan, son derece vurgulu bir şekilde “bu ülke barışa, demokrasiye ve laikliğe üçüne birden hiç sahip olmadı” diye bir serzenişli laf etti ki kendisinin buna inanmadığını fazlasıyla hissettim.

Bu tip sözler bir zamanlar entellektüellik, birikim imajı olarak sunulurdu ve biraz da etkilerdi. Şimdi ise “batılıların hoşuna gidecek laflar”dan ibaret. Açıkçası hakikat derdi “varmış” gibi gözüken insanlar can sıkıyor. Bunlar sadece hiç gerçekleşmeyecek olan “A planı” Diğer planlar kolaylaşsın diye varlar. Hele ki “yüz yıldır değişen bir şey yok” diye bir laf etti ki, kahkahayı basmamak elde değil.

İrfani bir takım sözlermiş gibi bu sözlerin hala cilalı bir şekilde sunulmaya çalışılması komedidir. Arap baharı ve getirildiği nokta ortada. İnsanlar artık uyanmalı ve hak nedir, hakkın kaynağı nedir, varlığımızın anlamı nedir, konularında Kuran merkezli bir anlayış konuşulmalıdır sadece.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.