‘HAYAT AĞACI’ (The Tree of Life) FİLMİNİN RESMİ SİTESİNDE NE İŞİMİZ VAR?

Sitemizde ‘Hayat Ağacı’ (The Tree of Life) filmiyle ilgili yazdığımız yazıdan sonra filmin resmi sitesine de giderek bir yorum yazmıştım ama sırf yönetmenin dikkatini Risale-i Nurlara dikkat çekmek için.

Filmin senarist ve yönetmeni T.Malick’in kafa yorduğu yaratılış konusunda belki ilgisini çeker diyerek Bediüzzaman’ın 10. sözde yer alan

” Bir köy muhtarsız olmaz, bir iğne ustasız olmaz, sahipsiz olamaz, bir harf kâtipsiz olamaz; biliyorsun.

Nasıl oluyor ki, nihayet derecede muntazam (son derece düzenli) şu memleket hâkimsiz olur?” sözünü yazmıştım.

Yorumu elbette İngilizce Risale-i Nurlardan yazmıştık.

Hoşlarına gitmiş olacak ki  Baba’nın Yolu (The Father’s Way) bölümünde yayınlamışlar.

Peki yönetmeni okumuşmudur?

Bence okumuştur.

Çünkü sitede yoğun bir yorum bombardımanı yok yani yayınlanma açısından.

Yönetmenin ve filmdeki başrol oyuncularını şöhreti (Brad PİTT, Sean PENN) bir de Cannesden en iyi film ödülünü almış olması v.s düşünülünce sitenin hatırı sayılır bir yoğunluk yaşadığını söyleyebiliriz.

Sizin bir filminiz olsa sitedeki yorumlara bakmazsınız?

Hatta Amerikalıların profesyonelliklerini düşününce bence yönetmen bir mail yoluyla yayınlananlardan haberdar bile oluyordur .

Filmin resmi sitesinde ki yorumlara baktığınızda Müslüman isimlerine de rastlıyorsunuz.

Belli  ki izleyici yorumları siteyi birazda bir arenaya dönüştürmüş durumda çünkü derdi olan Hristiyan ya da Müslümanlar, kendi zaviyelerinden yorumlarını yazarken yönetmeni de etkilemeye çalıştıkları belli.

Filmin resmi sitesinde giriş Baba’nın Yolu (The Father’s Way) ve Anne’nin Yolu (The Mother’s Way) şeklinde ikiye ayrılmış.

Bu da bizim film eleştirisinde bahsettiğimiz yönetmenin bize empoze etmeye çalıştığı teslis inancının gölgesinde ki bir dualiteden kaynaklanıyor.

Filmin sitesine yazdığımız kısa bir yorumun yayınlanmış olması  sizi neden bu kadar sevindirdi diye aklınıza gelebilir.

İlk önce bu yorumun yayınlanması şu açıdan güzel; İnternet derya deniz bir alem hele ki prestijli bir filmin resmi sitesinde ancak nitelikli ve ilginç yorumlara yer verildiğini düşünecek olursak siz adeta okyanusa bir şişe içinde mesaj bırakmışsınız ve o şişe ulaşmasını istediğiniz insanın eline geçmiş gibi bir durumla karşı karşıyasınız.

İkincisi tevhide ve ahirete müteallik konularda aza çoğa bakılmaz.

Bediüzzaman’ın Mektubat adlı eserinde söylediği gibi; “Kur’an’a ve imana ait her şey kıymetlidir; zâhiren ne kadar küçük olursa olsun kıymetçe büyüktür. Evet, saadet-i ebediyeye yardım eden, küçük değildir.”

Peki şimdi ne olacak yani Terence Malick hidayete mi erecek?

Öyle bir iddamız yok olamaz da zaten.

Hidayet Allahtandır ve öyle ilginç bir şeydir ki peygamberimizin çok sevdiği amcası Ebu Talip hidayete eremezken (Kuran buna şöyle dikkat çeker; “(Habîbim, yâ Muhammed!) Şübhesiz ki sen, sevdiğin kimseyi hidâyete( İslamiyete, Doğru Yola) erdiremezsin; fakat Allah, dilediği kimseyi hidâyete erdirir. Çünki O, hidâyete erecek olanları en iyi bilendir.Kasas. 56” hatta yanı başındaki diğer amcası Ebu Leheb İslam düşmanı olurken ta İran’dan kalkıp gelen Selman-ı Farisi ya da Bizanstan gelen Süheyb-i Rumi Müslüman olur.

Ayrıca bu yorum işi de interneti hayra kullanma yolunda güzel bir örnek olsa gerek.

Biz üzerimize düşeni yaptık.

Peki yönetmen buradan etkilenip araştırdığını ve Müslüman olduğunu söylese şaşırırmıyım?

Elbette hidayetin bu kadar ilginç ve zayıf bir gayretle gelmesi beni şaşırttır ama “.. insanın elindeki cüz’-i ihtiyârî (kendi irâdesi) ile işledikleri ef‘âllerinde (fiillerinde), Cenâb-ı Hakk’a âid netâici (netîceleri) düşünmemek gerektir…..Madem hakikat budur. İnsan kendi vazifesini yapıp Cenab-ı Hakkın vazifesine karışmamalı. “(Bediüzzaman Said Nursi, Lemalar. 17. Lem’a)

Not:Filmle ilgili yazımızda da bahsetmiştik konuya ilgimi çeken Murat Tolga ŞEN’e teşekkürle beraber okuyucularımıza bir daha hatırlatalım ; T. Malick’in dedesi İran’ın Urumiyye şehrinden ABD’ye göçmüş bir Müslüman. Adındaki Malick’in c’sini atın zaten kendini belli eden bir isim.

ibrahimdemirkan

1972 Ankara doğumlu. Ankara İlahiyat mezunu. MEB'de öğretmen. EĞİTEK TV'de yapımcı ve yönetmen.

3 thoughts on “‘HAYAT AĞACI’ (The Tree of Life) FİLMİNİN RESMİ SİTESİNDE NE İŞİMİZ VAR?

 • 17/01/2012 tarihinde, saat 06:39
  Permalink

  Hollywooda ilk adım demişim)) hayırlısı bakalım.

  Yanıtla
 • 17/01/2012 tarihinde, saat 13:04
  Permalink

  İlgi sâhanızda güzel şeyler yapıyorsunuz.. Tebrikler sunuyor, muvaffakıyetlerinzin devâmını diliyorum..

  Yanıtla
 • 17/01/2012 tarihinde, saat 21:08
  Permalink

  Siz de 10. Söz den öyle bir yazmışsınız ki? Daha bu söze hayır diyecek bir ilim adamı/kadını/kişisi çıkmaz (çıkan olsa, istisnalar kuralı bozmaz diye de belirtim)

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
= 5 + 3