HAKİKAT VE NEFS TERBİYESİ

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Nefs terbiyesi adıyla maruf bir iş var. Bu, yemekten, içmekten kendini alıkoyarak nefsin aşırı isteklerine mani olmak şeklinde düşünülüyor. Öte yandan insanın en ziyade nefs yaptığı şey hakikattir. Elbet Kuran gelmiş ve ona iman ediyoruz. Velakin ayetlerin tefsiri ve iyice anlaşılması var. İşte buralarda da nefs gayet olası. Hele de inat etme bahanesi var; O öyle anladı ben böyle anlıyorum.. Önceki kitaplarda böyle yazmıyor.. Benim otorite saydığım kişi öyle demedi vs.

Hakikat meselelerinin nasıl nefs yaptığına iki örnek verelim: Mesela denildiğine göre Ebu Cehil demiştir ki; “Muhammed’in peygamber olduğunu biliyorum ama Mekke’nin reisliği onlarda bir de Peygamberliği onlara bırakamayız” Ya da Ebu Talib ölüm döşeğinde demiştir ki; “Korktu da Abdülmuttalib’in dininden döndü denilmeyeceğini bilseydim seni kırmamak için o sözü (Kelimei Tevhid) söylerdim” Bunlar bize nefsin ne derece işin işinde olabildiği konusunda bir ipucu olsun. İnsanlar böyle, bir nefs yaptı mı olmadık konulara takılabiliyor.

İkincisi; bir mesele güzelce delilleriyle ortaya konuldu mu o artık az çok bellidir. Mesela ayette denilmiştir ki; “Onlar ki sözü dinlerler ve en güzeline uyarlar..” (Zümer 18) Yani herşey tartışmalı, göreli, şu bu değildir, en azından böyle etmeye çalışmamalıdır. Deliller belirdikçe o yöne geçmelidir. Mesela ilkin İsrailiyyat rivayetleri hemen kabul gördüydü, sonra elenmeye başladı, sonra ise Tevrat ve İncil’den alıntılar oldu, şimdi ise Tevrat ve İncil’in düzelticiliği gayet gündemde. Orada durup burada durup şurada durup beklemenin alemi yoktur hasıl. Gelinen noktaya gelinecek..

Lakin bunu sanıldığı kadar kolay sanmayalım vesselam.


Rafet KÜÇÜK hakkında

1973 İstanbul doğumlu. Sinema ve ilahiyat ile ilgili.
Bu yazı Makale-İlahiyyat kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*
= 5 + 6