HAKİKAT MESELELERİ VE SORUNLAR

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

İşin açıkçası yıllardır hakikat meseleleri üzerine araştırmalar ve yayınlar yapıyoruz. Ve açıkçası gayet mesafeler de aldık bu meselelerde. Lakin çok tuhaf bir şekilde bununla paralel bir hareketlilikten söz edilemiyor henüz. Buradaki en temel mesele ise insanların delil ve iman odaklı değil de; çevre odaklı, camia odaklı ya da gün odaklı olması gördüğümüz. Tabii çıkar odaklı, nefs odaklı diye de gider bu.

Elbette denilebilir ki; sanal alemde büyük bir kargaşa görüntüsü var, herkes ben haklıyım diyor, o zaman “ben de haklıyım” demek kolaylaşıyor vs. Egolar tavan yapıyor ve zaten zaman geçirici çok şey var, böylece geçiyor zamanlar.. Fakat şunu belirtmek lazım ki; kişilerin en azından “en ziyade kendisi” olabildiği bir ortamda, doğrunun, gerçeğin daha güçlü yürümesi beklenirdi. Her çeşit manüpülasyona rağmen, tesbit ve delillerin olabildiği, çek edilebildiği bir ortamda biraz daha derinleşme beklenirdi. Bütün bunlar ne olacak da olacak ki?!..

Yine denilebilir ki, bir merkezileşme sorunu var. Belli bir merkez oluşsa yönelişler de daha rahat olabilir. Fakat burada şöyle bir terslik var. Mesele hakikatin anlaşılması, fark edilmesi burada, şirket kurmak değil ki.. Elbette hakikat de olsa bir merkezileşme işleri kolaylaştırabilir, fakat “böyle olmadığından yöneliş olmadı” demek zor. İkincisi; kurduğumuz siteler belki on yıldır yayında. İstikrarlı bir şekilde hakikat meseleleri işleniyor. Fakat, trafiğin az çok olduğu buralarda dahi kayda değer bir yöneliş yok, öyle ki ciddi mevzularla ilgili yorumlar çok sayılı misal. Hatta onlar da artışta değil azalışta denilebilir. Tabii bizle ilgili kimi sorunlar da olabilir, fakat insanlara tavsiyemiz şu; hakikatin zorluğuna değil, varlığına bakılmalıdır ve varlığına göre hareket etmelidir. Çünkü nihayetinde hakikat öncelikle bize lazımdır. Çünkü iman için gereklidir. Ve elbette hakikat zorluk içerir. Fakat insanın taşıyamayacağı bir zorluk değil. Sadece güne boğulmaktan alıkoyar. O da herhalde birilerine olmasa da ruha elzem. Bir de böyle bir hatırlatma yapmış olalım.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.

2 thoughts on “HAKİKAT MESELELERİ VE SORUNLAR

 • 13/01/2019 tarihinde, saat 23:04
  Permalink

  Önemli ve tarihi tespitler.Bir gün değeri anlaşılacaktır inşallah

  • 14/01/2019 tarihinde, saat 17:56
   Permalink

   İnşaAllah. lakin zaman da hızla bir yöne doğru gidiyor. bu iş hız kazanmazsa gittikçe de daha zorlaşacak gibi.

Yorumlar kapatıldı.