HAKİKAT HERHANGİ BİR ŞEY DEĞİLDİR

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Dikkat edilirse İslam ile alakasız görünen bir tarih akışı vardır. Aydınlanma, modernizm, kapitalizm, liberalizm, postmodernizm dönemi diye gider. Gelinen günde ise herşeyin adeta siyonizmin emrinde olduğu dikkat çekiyor. Suriye karıştırıldı, Mısır, Suud hizaya çekildi, Türkiye sıkıştırılıyor ve peşine Kudüs İsrail’e verilmeye çalışılıyor. Bu ne ahtapotluktur, bu ne gayretkeşliktir, bu neyin nesidir böyle?

Çünkü bizler dahi şunun farkında değiliz ki, hakikat herhangi bir şey değildir. Mesela aydınlanma diye bir şey çıkıp “dinler dönemi bitti” denildiğinde sanmayalım ki bu sadece Hristiyanlığa yönelik bir şeydi. Peşine dünyacılığın merkez edildiği işler yürürken sanmayalım ki, Kuran ve hakikate bir direnç dünyası kurulmuyordu. Çünkü bunlar 1600’lü, 1700’lü yıllarda Kuran’ı okudular, kimi bozuk çevirilerle de olsa. Ve peşine bu akımlar, yönelişler oluştu. Ve nedense en ziyade İslam düşmanı olan siyonizm de bu süreçlerde palazlandı ve herşeyin çalıştığı bir şeye döndü. Ve böylece işlerin ruhu da aşikar oldu.

Velakin Kuran’ın üstlüğü ve diğer anlayışlara bariz üstünlüğü görülmeden bu iş iyice anlaşılmayacaktır. Çünkü işi gelenek olarak aldığımızda bir devir geçmiş bir devir başlamış olarak anlaşılabiliyor iş kolaylıkla. Kitab ve hakikat üzerinden anlaşılmalı. O yüzden de yazmış olduğumuz tefsiri hayati görüyoruz. bknz

Beri yandan, önceki kitabın, muharref kitabın gerçekliği (arzı mevud) böylesine zorlanmaya başlamışsa bu Kuran’ın Tevrat ve İncil’i düzelticiliği rahatlıkla herşeyi çevirebilir demektir aynı zamanda. Çünkü onun en bariz olduğu bir alan bu. Velakin anlaşılmalı ve yayılmalı. Buradan bütün tarihi de çevirme imkanı var. Zaten işi o düzeye getirmezseniz yürümesi de zordur. Çünkü aydınlanmayı çözümlemiyorsunuz, kapitalizmle, liberalizmle fazla bir sorununuz yok, hatta postmodernizme çok yakınsınız fakat tek sorun siyonizm. Böyle yürümesi zor işin.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.