HAKAN FİDAN, OBAMA, GEZİ FURYASI, CASUSLUK ALEMİ VE YÜKSEK STATÜKO

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Son zamanlarda artan bir ifşaat furyası var casusluk aleminde. Dikkat çeken ise öncelikle işin yönü. Hedef tahtasında Hakan Fidan ve ABD-Obama var. Bknz 1  Bknz 2

Bu ise birbirine zıt bir görüntü içermesine karşın aslında temelde aynı cephe, bir noktada. O ise kısaca; İsrail..

Sebep ise şu; dünyada kısa zaman öncesine dek adeta tek bir blok halinde gelen yüksek statükonun bariz önceliği İsrail idi, herşey dön dolaş onun çıkarları gözetilerek yürütülürdü. Ve bu, Türkiye’de Ak Parti ve ABD’de ise Obama yönetimiyle bozulmaya başladı. Arap Baharı bu anlamda çok temel bir kırılma noktasıydı. Eski statükoya çok zıttı bu gidişat. Derken Suriye’de iş bozuldu, tıkandı, şimdi de tersine çevrilmeye çalışılıyor.

Mısır’daki darbe, Türkiye’deki gezi olayları vs.   

Bu rüzgarda İsrail’in büyük etkisi olduğunu düşünmemek ise saflığın daniskası olur. Dünya basını üzerindeki Yahudi etkisi, ekonomi alemindeki Yahudi etkisi vs de bu anlamda birleşmiş gözüküyor.  

Peki direnç oldu mu? Obama cephesinde pek olmadı sayılır. Türkiye cephesinde ise gayet oldu. Bu operasyonların temeli işte budur.

Velhasıl; mesele dön dolaş, değişim, özgürlük.. adı altında yüksek/eski statükoyu olabildiğince korumaktır. Çünkü değişimin temel araçlarını bitirmektir. Çünkü de bu kadar değişim bile birilerine göre çok fazla. Hamleleri bu zeminde okumak lazımdır.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.