GİZLİ HAZİNEYİ KEŞFETMEK

Kuran fıtri,tabii,ve doğallığın zirvesinde bir hayat kitabı.Kendinizi bir anda muhteşem bir gücün, kudretin idare ettiği bir hayatın merkezinde buluyorsunuz.İradei insaninin sıfırlandığı, tarif edilemez bir irade sizi sarmalıyor.Teslim olmanın dışında ihtimal bırakmıyor.

Özellikle kıyameti tasvir eden ayetler dalgasına rastladığınızda,barajlardan çıkış yapan elektriğin gücü gibi sizi bir haşmet seyli içine doğru cezbediyor.Ayetler, kıyamet anında yıldızların çarpışmasından oluşan sesin nakileliğine tercüman oluyor.Kulakların dayanamadığı müthiş ses vahyin tayflarına binerek ruhun derinliklerinde o günleri yaşatıyor.

Benim en çok dikkatimi çeken efendimizin Rabbından vahyi massederken arada hiç bir vasıta olmadan direk aldıklarıdır.Miraç gecesi, efendimiz Rabbıyla perdesiz görüşmüş.Rabbımızdan bilgi akışının adı olan vahy burda renk değiştirir.Hz peygamber,yanında taşıdığı kalbiyle, aklıyla, gözü, kulağı, diliyle, dokunma hissiyle, ve insani vasıflarının tamamıyla Rabbına yönelmiş. Rabbımızda bütün bu insani yönelişe kapıları açmıştır.Namazdaki tahiyyat o kapıları açma şifresidir.Efendimiz miraçta Rabbından direk aldığı bu hediyyenin,Rabba ulaştıran şifrelerini tahiyyatın içine dizmiştir.Tahiyyatı çözen, Efendimizi çözmüştür.Efendimizi çözen, namazın şifrelerini çözmüştür.Şifreyi çözen miracın gizemini çözmüştür.70 bin perdenin verasındaki Rabbın sırlarının birer, birer çözüldüğü görülecektir.

”Küntü kenzen mahfiyyen fe halaktül halka li ya’rufuunii” ‘Gizli bir hazineydim.Bilinmek istedim. Varlığı yarattım.’ (Kudsi Hadis) Muhyiddini Arabi bilinmek istedim kelimesine,ayine olsun o ayinede kendimi seyredeyim, yorumunu yapmıştır. Bu kudsi hadiste ve gizemli veli Muhyiddinin r.a. yorumunda,insanlığın esrarengiz yaratılışına işaret vardır.Rabbımız muhteşem güzelliğini, insan denilen halifede, meleklere tercih ettiği varlıkta, seyretmek arzu ediyor. Burdanda insanlığın Kuranda gizemli anlatılan yaratılış vazifesini yerine getirmeye gizli bir emr vardır. İnsan, vahyin bize kadar taşınan tayf kanalından Rabbına yükselecek. Gizemli dünyadan haber taşıyacaktır.

Halit KAYGISIZ
Hatip-Eğitimci-Yazar

One thought on “GİZLİ HAZİNEYİ KEŞFETMEK

  • 06/01/2015 tarihinde, saat 14:50
    Permalink

    evet bir görünen birde görünmeyen yüzü var bu alemin görünmeyenden haber verilmesi ne mutluluktur bize

Yorumlar kapatıldı.