GERÇEĞİN KALBİNE YOLCULUK-2 (Ödüllü Sinopsis)

tren1

Tren hızla geçer. Mehmet, Faik, Saim banliyö treninde sarhoş eğlenmektedir. Mehmet trenden sarkarak elektrik direğine içki şişesini vurur. Saime saplar. Numara yaparlar. Gülerler. Tren hızla geçer.
Tahtaya kakma ile yapılmış çiçek motifleri gerçek çiçeğe dönüşür ve renklenir.

Bu gerçek çiçek görüntüsüne 2-3 damla su düşer. Damlalardan dolayı su dalga dalga yayılırken görüntü çatlar. Ayna görüntüsü her tarafıyla çatlar. Renkler bu çatlamayla üstten eriyip süzülerek ekranın altında filmin adını oluşturur. “Gerçeğin Kalbine Yolculuk”.
Duvarda siyah beyaz Atatürk ve İnönü portreleri, Ticarethane ve 30’lara ait kamyonet önünde işçilerle çekilmiş fotoğraf, Vali Necati Tan’ın resmi İzmir İktisat kongresine katılım, (Osmanlıca-Latince harflerle) belgesi ve İTO başarı belgesi. Bunlardan sonra çiviye geçirilmiş Madonna ve Brad Pitt posterleri vardır. Mehmet yataktan kalkar. Çok uyuduğundan dolayı pişman olduğunu söyler. Salonda su dolu bardağı içer. Elinde kedisi, gecelikli kız kardeşi Jale bardağa kendisi için uyku hapı koyduğunu söyler. Ağız kavgası yaparlar. Babaları şirkette Ankaradan geldiği halde eve bile uğrayamamıştır. Kredi işini bile halledememiştir. Okul çıkışı Saim ve Cem kendi arabalarına biner. Faik Mehmetin arabasına biner.
Mehmet kız arkadaşıyla konuşur. Evde akşam yemeği sonrası Jale sevgilisiyle izin alıp yeni açılan bir diskoya gider. Mehmet finallerin yaklaştığını söyleyip çalışmak için, Aykut (abisi) hesapları kontrol için, Anne TV’de dizi için ayrılır. Baba sofrada tek başına kalır.
Okuldan Mehmet ve Faik eğlenmek için eski bir konağa giderler. Konak Mehmetgilindir. Geniş bir salonda 3-4 eşya beyaz çarşafla örtülüdür. Faik duvardaki “Hüvel-Baki” (Osmanlıca) lavhasını sorar. Mehmet ilgisiz davranır, gel içelim der. Konağın bir kapısı çarpar, Mehmet uyanır, başını soluna çevirir çevirmez yüzü mosmor olmuş Faik’le karşılaşır. Ortada bir-iki şırınga vardır. Faik esrardan ölmüştür. Kucağında da “Hüvel-Baki” levhasına sarılmıştır. Mehmed levhayı alamaz.

Komiser özür dileyerek Mehmed’i babasıyla yollar. Babası, Faik’in sadece abisinin olduğunu, onunsa Amerika’da olup, kardeşiyle ilgilenmediğini, çabuk okulunu bitirmesini isteyerek kızar. Bir Kafe-Bar’da Mehmet Cem’le içki içer. Cem üzülmez, cenazeye gitmeyeceğim der. Mehmet evde Jale, Cemil (Jalenin sevgilisi), Azra ve Tarkan’la konuşur. Mehmet cenazeye Cemil’i çağırır. Jale yollatmaz. Ağız kavgası yaparlar.

(Devam edecek…)

………………………………………………

(Bu sinopsis Esra filmin 1997 yılında düzenlediği sinema filmi sinopsis yarışmasında ikincilik ödülü almıştır.)

ibrahimdemirkan

1972 Ankara doğumlu. Ankara İlahiyat mezunu. MEB'de öğretmen. EĞİTEK TV'de yapımcı ve yönetmen.

One thought on “GERÇEĞİN KALBİNE YOLCULUK-2 (Ödüllü Sinopsis)

Yorumlar kapatıldı.