FÜZYON ÇAĞI

Füzyon, bilindiği gibi farklı iki element çekirdeğinin birleşerek daha ağır bir element atom çekirdeği oluşturmasına deniliyor. Mutfaklar, yemekler için de kullanılıyor; farklı, zıt şeyleri bir araya getiren, değişik vs.

Ama belki de yaşadığımız çağın adı olmalı direkt, postmodernizm kelimesi yeterince açıklayıcı değil. Üstelik de bir darbe ile mimli memlekette. Ondan da dolayı doğru anlaşılamıyor, daha çok modernizmin devamı gibi algılanıyor. O yüzden de bu çağın özelliği, dolayısıyla oynanan oyun doğru anlaşılamıyor.

Bu çağın en belirgin özelliği kültürlerarası alışverişin, geçişliliğin artması. Ya da öyle bir algı oluşturulması.. Aslında artan global kültürle birlikte büyük çoğunlukla batı kültürü, arada yer yer diğer kültürlerin de ona eklenmesi, gözükebilmesi mevzubahis.

Amerikan başkanı Barack Hüseyin Obama mesela. Ama adı Barack Obama.

Zaten Hüseyin de sadece babasının verdiği bir isim. 

Neyse, gelelim bunun en yoğun şekilde yaşandığı yere yani internete. Bir defa; dini, ciddi yayınlar yapan sitelerin reklam alması sonucu orada dekolte kıyafetli birini görebilirsiniz bir anda. Bir ayetle yanyana mesela. Tersini pek göremezsiniz de.. Ve bu bir şekilde algınızı kırar bozar. Ama sonra yadırgamamaya başlarsınız.

Facebook, twitter gibi yerlerde bu gayet doğal bir şekilde zaten olmaktadır. Ve işte bütün bunların kendiliğinden böyle olduğunu düşünmüyorum, reklamları özellikle ve özellikle böyle tasarlıyorlar. Paket olarak servis ediyorlar. İşine gelirse..  

Şimdi ise şahıslarda yavaş yavaş böyle imajlar başladı. Mesela sırf bugün karşılaştığım internette bir kaç an..

Ne dersiniz biraz algılarınız, ezberiniz bozuldu değil mi?..

Tabii bu iş edebiyatıyla sinemasıyla entellektüel boyutuyla çoktandır yapılmakta. Hatta çoktandır yaşanmakta. Nüfuz etmeye başladığı da aşikar.

Soru ise şu, peki sizce böyle böyle İslam mı gelir, yoksa biz mi tuhaf bir şey oluruz?

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.