FİTNE DÖNEMİ STRATEJİSİ

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Fitne, özetle, hissiyatın öne çıkarak aklı örtmesi, taraftarlıkların herşeyi belirlemesi, böylece de birlik beraberliğin bozulması gibi bir anlamda kullanılmakta. Ve bunlara sebep olan şeyler.. Tarihte en çok kaçınılan, lakin adeta en çok olan bir şey.

…………

Öncelikle; Peygamberin gerek kendi uygulamaları (mesela münafıkları hemen cezalandırmaması, büyük ölçüde af yoluna gitmesi vs.) gerek de sözleri dolayısıyla “fitne” en ziyade kaçınılması gereken bir şey olarak İslami zihne yerleşmiştir. Hadis kitaplarında fiten (fitneler) diye özel bölümler vardır.

Örneğin bir hadis..

“Kıyametten hemen önce karanlık gecenin parçaları gibi fitneler var. Kişi o fitnelerde mü’min olarak sabaha erer, akşama kâfir olur; mü’min olarak akşama erer, sabaha kafir çıkar. O fitnede oturan, ayakta durandan hayırlıdır. Yürüyen koşandan hayırlıdır. Öyleyse yaylarınızı kırın, kirişlerinizi parçalayın, kılıçlarınızı da taşa vurun. Sizden birinin evine girerlerse Hz. Adem’in iki oğlundan hayırlısı olsun (ölen olsun, öldüren değil.)”

Ebu Davud, Fiten 2, (4259, 4262); Tirmizi, Fiten 33, (2205).

……………….

Tabii bu, yöneticilerin de çok sık kullandığı bir “bahane” olduğu için doğal olarak, zihinlere olması gerektiğinden fazla yerleşmiştir tarihte. Daha da önemlisi “sebebi” hiç söz konusu edilmemiş.   

“Sebebi”nin söz konusu edilmemesinin bir diğer sebebi ise yine hadislerde geçen, lakin uydurma olması da fazlasıyla sözkonusu olan, Mehdi meselesidir. bknz

“Çünkü Mehdi gelip Alemi İslam’ı ihya edecektir, bizim bir şey yapmamıza gerek yok” Veya “Tek yapmamız gereken ona hizmet etmektir”  

……………….

Ve şimdi soralım, İslam niye fitneye yol açmamayı çok önemser? Çünkü fitne, hissiyat dolu algılar, fanatizm vs demek. İslam ise sakin akla ve hakka hakikate önem vermekte. Demek ki burada asıl mesele sakin akla, hakka, hakikate önem vermek. O yüzden fitneyi es geçmek mühim. Ve eğer bu iyi vurgulanmazsa o zaman fitneye yol açmamak “birilerine teslimiyete” dönüşür sadece. Ve amaca hizmet etmez. Velhasıl, kişi bilsin ki asıl fitne, düşünmekten, hak ve hakikatten kaçmaktır. Özellikle de “normal zamanlarda”

……………..

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.