FİLM VE GERÇEKLİK-JESUS FİLMLERİ

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Son zamanlarda artan bir Hristiyanlık propagandası ve filmleri tabii sözkonusu.

Örneğin..

Lakin bunların pek ilgi görmediği görülüyor. Mesela bir Batman-Süperman filminin çeyreğine bile ulaşamıyor ilgi. Çünkü nihayetinde bir şekilde dine yönlendiren filmler bunlar, günümüz ise öylesine dünyevi ki; dini, ahireti bir şekilde çağrıştıran işler bile rağbet görmüyor. Tabii ilgiyi fragmanlara ilgi üzerinden ölçtük, sonra iş değişir mi, pek sanmıyorum.

Beri yandan, Hollywood yakın zamanda önce Nuh, sonra Musa filmi yapmıştı, şimdi de İsa filmleri geliyor. Yani düzenli bir Kutsal Kitap akışı.. Lakin bu akışta Nuh ve özellikle Musa filmi, ihtişam ve reklam açısından önde geliyor. Bu Hollywood’un tercihini de gösteriyor gibi.. Açıkçası protestanlık batı zihnini Tevrat’a odaklayan bir şeydi bize göre, görünen de bu. Bu iki yönden çok düşündürücü, birincisi Yahudi etkisi tabii ki, ikincisi ise muharref Tevrat’ta öbür dünya inancı açıkça geçmez, dolayısıyla bugünün algısına daha uygundur noktası..

Bize göre bunun üzerine batılı zihne de hitap eden bir “Muhammed filmi” işi toparlar. Ama “İran’ın yaptığı bir film mi?” büyük bir soru işaretidir. Lakin asıl soru işareti şu olsa gerek; yoksa sinema mı iş değil..

Görsel olarak işlenmesi lazım ama bence salt görsel ve sinema olarak değil.. Örneğin Muhammed (as) demiştir ki şeklinde hazırladığımız bir seri var. bknz.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.