ELİ’NİN KİTABI 4-SON “YOKSA??….”

Evet, son ihtimale gelelim. Herhalde gerçek de bu ve de..

Yoksa film “biz de Hristiyanların MalcolmX’iyiz” mi diyor.

 

Hatırlayalım, Johnny öne çıkarılıyor ama hiç lafı bile geçmeyen Walk the line’deki Jack kastediliyor. Kral James incili deniliyor ama başka bir şey kastediliyor. Tanrı’nın oğlu sözü hiç geçmiyor mesela. Sonra üzerinde haç olan İncil de finalde yok ortalıkta, Eli ezberinden okuyor.

MalcolmX’i hatırlayalım. Elijah Muhammed İslam’ı bozarak ederek bir cemaat kurar. MalcolmX bu cemaat aracılığıyla önce İslamı tanır ve Müslüman olur. Sonra hacca gider, gerçek İslam’ı öğrenir ve yine İslam adı altında kalmak suretiyle ona muhalefete başlar. Yani gerçek İslam’ı öğrenerek, ona İslam’ı ilk öğreten kişiye.. Amerikalıların da İslam’ı öğrendikleri kişi MalolmX’tir. İlk duydukları kişi ise Elijah Muhammed.

 

İşte film de sanki, Kral James İncil’i size gerçek hristiyanlığı göstermedi. Ama gerçek hristiyanlığı biz size öğreteceğiz diyor. Ama tabii üstü kapalı bir şekilde. Peki ama siz kimsiniz. Ve gerçek hristiyanlığı nereden öğrendiniz.

Burada belli ki Barack Obama’nın başkanlığıyla bir özdeşim kurma olayı da var. Zencilik meselesi.. ya da antianglosaksonluk.. Ama tabii asıl Kuran’dan etkilenerek gerçek hristiyanlığı diyelim ki bulma olsa gerek. Çünkü Kuran Hristiyanlığı en çok “Tanrının oğlu demeyin” şeklinde eleştirir ve film de buna bir şekilde özen gösteriyor. Peki neden İslam’ın hiç lafı bile yok. Yine Hristiyanlık?…

 

Çünkü de “biz” diyemezler o zaman.

Biz noktası Hristiyanlıkla sağlanıyor. Amerika, düşünelim. Ama hakikat de gözardı edilmiyor. Bu aslında büyük bir adım. Ama dediğimiz gibi zayıf. Fazlasıyla kararsız, sallantıda.. Bunu böyle anlayacak mesela şu filmden, çok insan çıkmaz. İlk adım denilerek bu mazur görülebilir tabii ki. Eğer ikinci üçüncü adım gelirse..

Tabii başka şeyler.. Müslümanlara takıyye olmasın falan.

Ama asıl noktanın (Kuran’ın en çok eleştirdiği, Tanrının oğlu demeyin) en azından artık gündemde olduğu anlaşılıyor. Öyle ya da böyle.. ve bu çok önemli. O yüzden şu an için diğer meseleleri görmeyelim derim.

Kur’an’da konuyla ilgili bazı ayetler..

Ey ehl-i kitap! Dininizde aşırı gitmeyin ve Allah hakkında, gerçekten başkasını söylemeyin. Meryem oğlu İsa Mesih, ancak Allah’ın resulüdür, (o) Allah’ın, Meryem’e ulaştırdığı “kün: Ol” kelimesi(nin eseri)dir, O’ndan bir ruhtur. (O’nun tarafından gönderilmiş, yahut teyit edilmiş, yahut da Cebrail tarafından üfürülmüş bir ruhtur). Şu halde Allah’a ve peygamberlerine iman edin. “(Tanrı) üçtür” demeyin, sizin için hayırlı olmak üzere bundan vazgeçin. Allah ancak bir tek Allah’tır. O, çocuğu olmaktan münezzehtir. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O’nundur. Vekil olarak Allah yeter.(Nisa 171)

“Şüphesiz Allah, Meryem oğlu Mesih’dir” diyenler andolsun ki kafir olmuşlardır. De ki: Öyleyse Allah, Meryem oğlu Mesih’i, anasını ve yeryüzündekilerin hepsini imha etmek isterse Allah’a kim bir şey yapabilecektir (O’na kim bir şeyle engel olabilecektir)! Göklerde, yerde ve ikisi arasında ne varsa hepsinin mülkiyeti Allah’a aittir. O dilediğini yaratır ve Allah her şeye tam manasıyle kadirdir. (Maide 17)

Andolsun ki “Allah, kesinlikle Meryem oğlu Mesih’tir” diyenler kafir olmuşlardır. Halbuki Mesih “Ey İsrailoğulları! Rabbim ve Rabbiniz olan Allah’a kulluk ediniz. Biliniz ki kim Allah’a ortak koşarsa muhakkak Allah ona cenneti haram kılar; artık onun yeri ateştir ve zalimler için yardımcılar yoktur” demişti.(Maide 72)

Meryem oğlu Mesih ancak bir resuldür. Ondan önce de (birçok) resuller gelip geçmiştir. Anası da çok doğru bir kadındır. Her ikisi de yemek yerlerdi. Bak, onlara delilleri nasıl açıklıyoruz, sonra bak nasıl (haktan) yüz çeviriyorlar.(Maide 75)

Allah: Ey Meryem oğlu İsa! İnsanlara, “Beni ve anamı, Allah’tan başka iki tanrı bilin” diye sen mi dedin, buyurduğu zaman o, “Haşa! Seni tenzih ederim; hakkım olmayan şeyi söylemek bana yakışmaz. Hem ben söyleseydim sen onu şüphesiz bilirdin. Sen benim içimdekini bilirsin, halbuki ben senin zatında olanı bilmem. Gizlilikleri eksiksiz bilen yalnızca sensin. (Maide 116)

(Yahudiler) Allah’ı bırakıp bilginlerini (hahamlarını); (hıristiyanlar) da rahiplerini ve Meryem oğlu Mesih’i (İsa’yı) rabler edindiler. Halbuki onlara ancak tek ilaha kulluk etmeleri emrolundu. O’ndan başka tanrı yoktur. O, bunların ortak koştukları şeylerden uzaktır. (Tevbe 31)

“Rahman çocuk edindi” dediler.
Hakikaten siz, pek çirkin bir şey ortaya attınız.
Bundan dolayı, neredeyse gökler çatlayacak, yer yarılacak, dağlar yıkılıp düşecektir!
Rahman’a çocuk isnadında bulunmaları yüzünden.
Halbuki çocuk edinmek Rahman’ın şanına yakışmaz.
Göklerde ve yerde olan herkes istisnasız, kul olarak Rahman’a gelecektir.
O, bunların hepsini kuşatmış ve sayılarını tesbit etmiştir.
Bunların hepsi de kıyamet gününde O’nun huzuruna tek başına (yapayalnız) gelecektir.(Meryem 88-95)

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.

3 thoughts on “ELİ’NİN KİTABI 4-SON “YOKSA??….”

 • 01/02/2010 tarihinde, saat 09:58
  Permalink

  Gayet doyurucu güzel bir yazıydı hani Futbol asla sadece futbol değildir diye bir kitap vardı ya bu yazı dizisi de bana Sinema asla sadece sinema değildir’i hatırlattı.

  Yanıtla
 • 06/02/2010 tarihinde, saat 23:13
  Permalink

  Al-i İmran 3/8- ‘Rabbimiz, bizi hidayete erdirdikten sonra kalplerimizi kaydırma ve katından bize bir rahmet bağışla. Şüphesiz, bağışı en çok olan Sensin Sen.’
  AMİİİN!

  Yanıtla
 • 14/11/2011 tarihinde, saat 06:46
  Permalink

  işte cahil insanı nasıl yönetir isen öyle gider İSLAMI öğrenmedikçe islam hakkındaki yalan sözleri durumarı tespit edemeyiz ve buda islamI KÖRELTME ÇABALARI ve islamı ZEDELEME ye çalışıyorlar ve sende bunu bilmezzen savunmazzan bu oyunun içinde seni İSLAMIN LEHİNE kullanırlar. ZANNETMEKİ İSLAMI BİLMEDEN İSLAMI SAVUNAMAZSIN VE SENİNDE BUNU SAVUNMAZZAN MÜSLÜMAN OLAMAZZIN. HADİSİ ŞERİF
  *HAKKIN DİLE GETİRİLMESİ YERDE SUSAN DİLSİZ ŞEYTANDIR*
  HERALDE BU SÖZ NE DEMEK İSTEDİĞİMİ AÇIKÇA ORTAYA KOYMUŞTUR

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
= 5 + 7