ELİ’NİN KİTABI 2 “YENİ PROTESTANLIK MI??..”

Evet Kral James kim?.. Ve neden bu derece vurgulandı filmde, Kral James versiyonu İncil diye.

 

Öncelikle Kral James, İncil’i İngilizceye çevirtip bastıran adam. bknz.

Önce İskoçya kralıymış Elizabeth ölünce onun en yakını olarak İngiltere tahtına geçiyor. Değişik birisi, sigarayla (tütünle) ilk mücadele eden adam bknz.

Sonra Amerika’daki ilk İngiliz yerleşimi onun zamanında oluyor ve onun adını taşıyor kasaba. bknz.

Kasaba, enteresan!!…

Ve bir yerden daha hatırlayacağız kendisini..

Remember remember the fifth of November.

Bilmiyorum biliyor musunuz ya da hatırladınız mı? V for Vandetta adlı filmin sloganıydı bu söz.

Bu bir tekerleme ve de essah.. İngiltere’de çocukların çok iyi bildiği bir tekerleme ve tarihi bir vakıa. İşte burada da başrollerden birisi Kral James..

“Remember, remember, the fifth of november, the gunpowder treason and plot. i see no reason why the gunpowder treason should ever be forgot” (Hatırla, hatırla Kasım’ın beşini Barut komplosu ve ihanetini Ben hiç bir neden görmüyorum Barut komplosunun unutulması için)

1605 yılında Protestan kral (aslında katolik diye de geçiyor) I.James’e bir darbe girişimi düzenlenir ve bu girişim son anda fark edilerek önlenir. Olayı biraz daha açalım. Bir grup Katolik yeni yönetimle üzerlerindeki baskının azalmadığı tersine arttığı düşüncesinden hareketle yönetimi değiştirmeyi düşünürler. 1605 yılının Mart ayında suikastçılar, bir şekilde Parlamento Binası’nın bodrum katında bir oda kiralamayı başarırlar ve daha sonra buraya 36 fıçı barut depolanır. Parlamento’nun bir sonraki toplantısına kadar buradaki barut stoğundan sorumlu kişi Guy Fawkes’tur. Ekim ayında tam ayrıntıları belli olmasa da suikast planı ortaya çıkar. Ve tam Parlamento’nun açılış günü olan 5 Kasım’da barut stoğu fark edilir. O gün kral da parlamentoya gelecektir ve plan eyleme dökülecektir. İlk yakalanan, mahzende nöbet tutarak fitili ateşlemeyi bekleyen Guy Fawkes olur. Yakalandıktan sonra işkence edilerek sorgulanan Fawkes, bir iki gün sonra planın bütün ayrıntılarını itiraf eder. Suikast grubunun diğer elemanlarıyla birlikte 27 Ocak’ta yargılanır ve üç gün sonra idam edilirler. Kral James bu başarısız eylemin hiçbir zaman unutulmaması için her yıl dönümünde bir kutlama yapılmasını emreder. 400 yıldan beri “Bonfire Night” olarak adlandırılan kutlamalarda her sene şenlik ateşleri yakılmakta ve havai fişekler ateşlenmektedir.

İşte V for Vendetta filminin kahramanı V, Guy Fawkes maskesi takan birisidir. Sinema alemine geri dönersek. Mekanımız İngiltere-Londra. Yıl 2020ler.. V faşist yönetimle mücadele eden bir yalnız adam.. Guy Fawkes maskesi takıyor ve 5 Kasım’da yönetimi devireceğini ilan ediyor ekranlardan. Yukarıda bahsi geçen tarihi olaya gönderme yaparak yani.

Bir de tabii filmde yönetimin yasakladığı kitaplardan birisi de Kur’an. Aklımıza gelen.. V’nin özel kitaplığında Kuran da vardı.

Dönelim Kral James versiyonu lafına şimdi. Bu laf neden edildi acaba?.. “Liberal batı kültürü olacak, nokta..” gibi bir şey mi?..  Peki ama Kral James çok kabaca bunu simgeler. Hristiyan batı kültürü olacak diyorsanız da katoliklikle bunca sorununuz nedir? Tam bir karmaşa..

Beri yandan, filmde göklerin krallığı vurgulanıyor demiştik, her fırsatta gökyüzü gösteriliyor. Yani yerdeki hakimiyetin peşinde olmayacaksın havası bir tür.. Çünkü de o zaman savaşlar çıkar ve kaynağı din olarak gösterilir. Mesela savaşmamak için elinden geleni yapıyor filmde Eli. Ama işte bela yakasını bırakmıyor, ne yapsın garibim.

Ama dönelim yine şu Kral James İncil’ine.. Bu İncil’de normalden de fazla bir “Tanrı’nın oğlu” vurgusu olduğu iddia ediliyor ben araştırmadım bilmiyorum. Filmde ise hiç Tanrı’nın oğlu lafı duymadım. Kitabın üzerinde bir haç vardı, onun dışındaki söylemler neredeyse Müslümanların bile onaylayacağı şeylerdi. Sanki özel seçilmiş. Ne haç çıkarma vardı falan.. Bu aslında iyi bir şey olmakla beraber bir kandırmaca havası seziliyor fazlasıyla. Çünkü filmdeki adam Eli, bu kitabı okuya okuya ezberlemiş birisi. Neden hiçbir söyleminde Tanrının oğlu lafı yok. Kitabı yazdırdığı sahneler de dahil üstelik buna..

Şimdi aklıma bir anım geldi işte, bu da bizden. Bir gün radyo dinliyordum balkonda bir iki yıl oldu. Bir frekans buldum, kulak kesildim, sohbet. İyilik, ahlak vs gayet güzel anlatılıyor. Dikkatimi çeken, Rabb kelimesi çok geçiyordu. Ama gayet İslami, güzel.. Derken sonra İsa Mesih vurguları başladı konuşmada. Ve şok oldum. Yani Müslümanlara itici gelmesin diye “Tanrı’nın oğlu” vurgularını gizliyor, takıyye yapıyorlardı resmen. Madem böyle inanıyorsun Müslüman ol kardeşim.

Bu filmde de bir tarafa takıyye yapılıyor. Ya Müslümanlara, “Tanrı’nın oğlu” sözü ilk başta gizlenerek.. Ya da Hristiyanlara “Kral James versiyonu ama bak” denilerek. Sonucu zaman gösterecek.

Ya da mesele takıyye falan değil, bu da zenci pragmatizmi mi.. Onu da küstürme, bunu da kızdırma, ama büyük konuş görünüşte vs mi?

Son olarak, Hughes biraderlerin bir önceki filmi de gözönünde bulundurulmalı son tahlilde. Film tee 2001 yapımı From Hell. Johny Depp’in başrollerde oynadığı bir Karındeşen Jack filmi. Filmin en önemli özelliği ise işi polisiye boyuttan falan çıkarıp Kraliyet ailesine masonluğa vesaire bağlamasıydı finalinde.

 

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.

One thought on “ELİ’NİN KİTABI 2 “YENİ PROTESTANLIK MI??..”

  • 29/01/2010 tarihinde, saat 18:20
    Permalink

    aslında bu belki üçüncü bir yazı yazdıracak bir bilgi ama not düşelim şimdilik. Elijah Muhammed.. Amerika’da MalcolmX’in de önce bağlı olduğu İslam Ulusu adlı örgütün kurucusu. MalcolmX gerçek İslam’ı öğrenince bu örgütten ayrıldı. Elijah Muhammed’in peygamberlik iddiası vardır ve beyazların müslüman olabileceğini kabul etmez. Elijah Muhammed.. ELİ.. acaba sadece denk mi düştü?? Büyük ihtimalle. Ya da her tarafa oynamanın bir başka örneği..

Yorumlar kapatıldı.