EDİP YÜKSELDEN MEHDİLİK KONUSUNDAKİ YAZIMIZA CEVAP

Selam İbrahim,

Yazınızı gözden geçirdim. (BEDİÜZZAMAN MI MEHDİ ADNAN OKTAR MI YOKSA…  başlıklı yazımız)


Mehdilik ile ilgili hadislerin uydurma olduğunu görmemek için sanırım mühteşem özelliklere sahip olmak gerekiyor 🙂

Mehdilikle ilgili hadisler genelde yaşayan sultanların propagandası amacıyla uydurulmuştur. Hiçbir gaybi değeri yoktu. MKA kötü bir diktatör olabilir; ama ona uyduruk “deccal” sıfatını takmak için öyle gaybi bir haberin, ilahi bir bildirinin olması gerekir. Kuran’ın mehdi konusunda hiçbir ayet içermemesi hiç mi düşündürmez sizi?

Tarih boyunca düzinelerce deccal ve mehdi adaylarının oluşu sizi niye bu konuyu sorgulamaya yönlendirmez… Mehdi ve Deccal hakkında uydurulan hadisleri Allah’a ve elçisine iftira etmekten hiç mi korkmazsınız?

Bu sözlerim boşa gidecektir. Çocukluğunuzdan beri muhatap olduğunuz saçmalıklar, çelişkili iddialar size gayet makul görülebiliyor. Bu bakımdan bir Hindu’dan, bir Hristiyan’dan, bir Mormon’dan hiçbir farkınız yok.

Din Günü Rabbimizin huzuruna tek başımıza çıkacağız. Her elçi kendi ümmeti hakkında tanıklık yapacaktır. Muhammed peygamber de bizim hakkımızda… Umarım onun şikayetine muhatap olanlardan olmayız (25:30).

3 thoughts on “EDİP YÜKSELDEN MEHDİLİK KONUSUNDAKİ YAZIMIZA CEVAP

 • 13/11/2011 tarihinde, saat 06:40
  Permalink

  İnş olmayız.Kısaca bu konudaki hadislerin bir kısmı uydurma olabilr ama hepsi değil. İsimlerde uydurulmuş olabilir şu mehdi bu deccal v.s diye fakat uydurma peygamberlik çıktı diye nasıl peygamberlik müessesini din dışına itemezsek mehdilik konusunda da Kuranda yoktur diye din dışına itemeyiz. Birde kuran her şeyi kendi içinde çözmez örnegin 2:228de ‘kuru’ hayız meselesiyle ilgili ya da el kevserdeki kevser kelimesinin anlamını Kurana bakarak çözmek mümkün değildir. Bir şeyin Kuranda bahsedilmemiş olması onun dinde olmadığını göstermez. Buradaki temel mesele sahih sünnetin gerekliliğidir çünkü kuranın örnekliği bir şahsın hayatında ve açıklamalarında yaşanmamışsa o zaman kuran yaşanabilecek bir kitap değildir ya da herkesin keyfi yorumlarıyla namaz gibi dinin önemli bir esasını bile salat kelimesinden yola çıkılarak sadece dua et geç mantığıylada geçiştirilebilir. Örnegin haccın vakti ne zamandır sorusunun cevabını ümmetin yüzyıllardır uyguladığı takvimden anlarız .Mesele birazda imtihandır ve kuran akla kapı açarak herkesin kendisini hayata ve kainata bakarak anlamlandırmasını ister ve Kuran ümmetine güvenir. “Siz, halk için çıkarılmış en iyi topluluksunuz. İyiliği öğütler, kötülükten sakındırır ve ALLAH’a inanırsınız. ” 3:110

  Yanıtla
 • 13/11/2011 tarihinde, saat 21:59
  Permalink

  usul ilmini bilmeyen insanlar mevzu hadisleri hakikatsiz zannederler mevzu, hadis değil demektir manası yanlıştır demek değildir mehdi ve deccal ile ilgili bediüzzamanın hadis tevilleri hakikatini göstermiştir isterse hadis olmasın onların doğruluğu ortadadır süfyan belli süfyanın kirli oyunlarını ortaya çıkaran ve onunla mücadele eden de belli

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
= 5 + 5