EDİP YÜKSEL-ABDÜLAZİZ BAYINDIR 2

Edip Yüksel ve Abdülaziz Bayındır bu defa da “sanal alemde” karşı karşıya..

Bu sanal alem atışmalarının özelliği iki tarafın da kapalı devre yayını şeklinde tezahür etmesi. Yani aynı mekanda, karşılıklı değil de.. Yeni bir tarz, trend diyebiliriz buna. Pek çok örneği var. Öte yandan çoğunun her zaman iki tarafın yayınını da bulup karşılaştırma yapması biraz zor. Onun için de bir başkasının bu “karşılaştırma”yı yapması gerekiyor adeta.

Öncelikle.. Edip Yüksel bir video yayınladı.

Yüksel, bu videoda Abdülaziz Bayındırın kısa bir ses kaydını da kullanıyor yer yer. Onu temel alarak Bayındıra eleştirilerini sıralıyor. Bahsedilen bu kaydı buldum. Acaba Edip Yüksel’den bahsederken mi bu sözleri etmiş Bayındır. Hani videoda Edip Yüksel diyor ya “yanına yaklaşmaya çalışan kimmiş, anlamadım..” “benim için demiş ki kilometrelerce yanıma yaklaşmasın…” vs.

Hayır, ses kaydına bakınca sözkonusu sözlerin birisinin bir sorusu üzerine söylendiği ortaya çıkıyor. Yani Edip Yüksel, Abdülaziz Bayındır’ın sözlerini siyak-sibaktan kopararak “onun merkezinde olduğu” bir konuşmadan bir bölümmüş gibi vermiş. İkincisi; Bayındır durduk yere birilerini (onu) hedef almış gibi gösteriyor videoda. Ama bir itham üzerine cevap veriyormuş tam tersi.

İşte o ses kaydının bahis konu bölümü.

……………………………………………………………

NOT: Edip Yüksel’in videoda söz ettiği Abdülaziz Bayındır’la İstanbuldaki konuşmaları üzerine tesbitlerimiz için bknz.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.