DÜNYADA “OYALANMA” DEVRİ

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Dünyadaki çeşitli yapılar ve güçler, yıllardır Türkiye’de Osmanlı ruhunun dirilmemesi için teyakkuzda. Türkiye ise bu yönde gayet adımlar atıyor ve gittikçe bu yola giriyor. Aslında korkular durumu tetikliyor da denilebilir. Çünkü ortada pek bir şey yokken bu teyakkuzlar ve adımlar başladı. Suriye allem edip kallem edip adeta Rusya ve İran’a  verildi, pkk palazlandırıldı, Arap baharı söndürüldü, fetö darbesine kalkışıldı vs. Peki nedir bu Osmanlı korkusu? Batılıların genlerine yerleşmiş diyelim. Öte yandan Arap devletleri böylece çıkarları doğrultusunda idare ediliyor.. Yine İsrail’ın bu işi çokça organize ettiği düşünülebilir. Büyük ortadoğu planları, ayrı, Osmanlı dirilirse İslam alemi okyanus gibi üzerine çökebilir, geçen yüzyılın hesabının öncelikle ona sorulacağını düşünüyor olmalıdır vs.

İşte bu arada Trump, Amerikan askerini bölgeden çekti ve Barış Pınarı Harekatı gerçekleşti, gerçekleşiyor. Trump,  küreselci denilen yapıyla baştan beri kavgalı olan birisi. Bu durumun bununla bir alakası düşünülebilir. Çünkü onu başkanlıktan etmek üzere gayet faaliyetler var. Şimdi bir şekilde ortalığı toz, duman etti Amerika’da. Öte yandan aslında Türkiye ile yakınlaşmakla Amerikan çıkarlarına uygun bir hareket yapmış oldu. Çünkü bölgede Rusya var, İran var, bunlar Amerika’ya gayet ters ülkeler. Bir de Türkiye böyle olursa bölgede gitgide derinliğini kaybeder Amerika. “Osmanlı”ya mani olunmaya çalışılırken kendisini bölgeden silmiş olur yani. Bu yönüyle ufak bir adımla Türkiye’yi gayet elde edebileceğini gördü belki de..  Hem Rusya ve İran’la zıtlaşması yolunu da açtı. Ve bu adımı attılar. Bu bakımdan sadece Trump’un değil, Amerika’daki bir grubun böyle düşündüğünü ve hareket ettiğini de söyleyebiliriz. Küreselci denilen grup ise adeta siyonizmin yan kolu gibi, ille de Türkiye aleyhine bir şeyler çevirme davasında. Bunlar ise bakıldığı zaman belki de İsrail karşıtı görünebilecek bir yapı. Çünkü liberal görünümlü bir yapı. Ama fiiliyatta tersi. Bu terslikle dünyada liberalizmi bitirdiklerinden midir nedir, yollarına devam edip gidiyorlar.

Peki niye dünyada “oyalanma devri” dedik yazımızın başlığına. Şimdi buna gelelim. Dünyada ideolojilerin devrinin geçtiği gayet görülüyor. Mesela liberalizm, despot yönetimlere karşı ışık gibi parlıyordu. Şimdi kendi başına kalınca kendini çökerten bir yapıya döndü. Kapitalizm desek, kuru bir kibir olduğu görülüyor. Solculuk desek, küreselcilerin her oyununa çanak tutan bir yapı olarak gözüküyor vs. Bütün bu arada, basabas hevalar, hevesler pompalanmaya çalışılıyor ama insan da sonsuza kadar oyalanamaz, ortada güçlü bir anlayış olmadığı belli. Bütün bunlar ateşli bir zıtlaşma içinde çok anlamlı görünüyordular, şimdi tamamen oyalanma hükmündeler. Velakin işte bütün bu arada İslam büyük bir hakikat olarak sunulmalı. O da bekliyor.. Neyi bekliyorsak..

Hasılı şunu anlamalı ki artık; Osmanlı misyonu, batıya karşı bir benlik kazanma noktasında önemlidir ve gerekli görülebilir. Ama dünya çapında bir iş yapılacaksa artık bir kaç tık yukarı çıkmanın vaktidir. Çünkü nihayetinde Osmanlı yeterince böyle olamadığı için çöktü.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.