DÜNYA CEHENNEMİNİ DE KİMSE AZ GÖRMEMELİ

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Sürekli aklı maaştan aklı maaşçılıktan bahsediyoruz ara sıra. Çünkü bütün problemlerin kaynağı aslında bu ve tereyağı gibi en ulvi idealler sözkonusuyken bile hafif bir kaynamada birden üste çıkabiliyor. Onun için iyi vurgulanmalı, altı çizilmeli. Çünkü de hakikatçilik başlı başına bir yoldur. Bir araç, işine geldiği yerde devreye sokacağın bir şey, sıkışınca tutacağın bir kalkan falan değil.

Rasûlullah (s.a) şöyle buyurmuştur:

“Yakında milletler yemek yiyenlerin, çanaklarına davet ettikleri gibi size karşı biribirlerini davet edecekler.”

Birisi:

“Bu, o gün bizim azlığımızdan dolayı mı olacak?” dedi.

Rasûlullah (s.a) ;

“Hayır, aksine siz o gün kalabalık fakat selin önündeki çörçöp gi­bi zayıf olacaksınız. Allah düşmanlarınızın gönlünden sizin korkunuzu soyup alacak sizin gönlünüze de vehn atacak” buyurdu. Yine bir adam:

“Vehn nedir? ya Rasûlullah” diye sorunca,

“Vehn, dünyayı sevmek ve ölümü kerih görmektir” (Ebu Davud-Melahim 5)

İnsanlar bu tip şeyleri, salt ahlaki, motive edici ve aslında ekstra şeyler olarak görüyor. Yahu bu hakikat aynı zamanda. Ve elbette bir yönden de kader.

Tabii bu “motive edici” şeylerin, tarih içinde, gittikçe artan bir şekilde, yerli yersiz, aşırı kullanımı, işin hakikat boyutunu zayıflatmış olabilir. Ama bugün, hatta uzun zamandır, bu yaşanan bir gerçek aynı zamanda. O yüzden insanlar gözünü açmalı, hemen rehavete kapılmamalı yine. Bu arada biz de motive edici bir mantık söyleyelim, hani cehennemi zaten “uzak” gören, Allah affeder gider, inanç yeter vs diyen varsa.

İnsanlar, dünyacı oldukça, manacı olmadıkça, dolayısıyla boş insanların cirit attığı bir ortamı da oluşturduklarını, hiyerarşinin terse dönmesine yol açtıklarını görmeli. Çünkü herhalukarda altındakini üstünde görecek nihayetinde. Bu da az bir cehennem değil.

Örnek olarak düşünsün herkes, bugün şu koca dünyaya nasıl oluyor da yahudiler hükmediyor?…

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.