DOĞRU TARAFTA “BİTİRMEK” MEVZUSU

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Pek çok insan bakarsınız ki önce doğru taraftadır, lakin sonra yanlış tarafta bitirir. Acaba bu nereden kaynaklanmaktadır? Demek ki doğruluk, o kadar da basit bir şey değildir, mesela bir Peygamber bile Kuran’da “beni müslüman olarak öldür” diye dua etmektedir. “Ancak müslümanlar olarak ölün” diye uyarılar vardır.

Yusuf (as) şöyle dua etmektedir.

“Rabbim! Gerçekten bana mülk verdin ve bana sözlerin yorumunu öğrettin. Ey gökleri ve yeri yaratan! Dünyada ve ahirette sen benim velimsin. Benim canımı müslüman olarak al ve beni iyilere kat.” [Yusuf 101]

Şu halde; bir sürü nasib, esbab dolayısıyla bir zaman, bir işte doğru tarafta olmak, tamamen kendimizin maharetinden, dirayetinden, müstehaklığından bilinmemeli ve dikkatli olunmalıdır. Çünkü kader Allah’ın elindedir ve imtihan, mana cihetinin de yürümesine ve böylece kaderin farkındalığına endekslidir. O yüzden insan hep bir şeyleri kabul durumunda kalacak, çünkü herşeyi bilerek karar vermemiştir.. Bu yüzden, ne zaman ki makam, mevki, kariyer, hatta fikir=hak ve asıl görülür, mana durdurulur, işler tersine dönebilir. İnsanlarda ise aklı maaşçılık ve işi hemen başarı, rant gibi şeylere çevirmek, işine gelene Ehakk damgasını vurmak ve ne olursa olsun orada durmak -hem alakası kalmasa da- pek muteber. Nitekim hadiste şöyle buyurulur.

“Her ümmetin mecûsîleri vardir. Bu ümmetin mecûsîleri ‘Kader yoktur!’ diyenlerdir. Bunlardan kim ölürse cenazelerinde hazır bulunmayın! Onlardan kim hastalanırsa ona ziyarette bulunmayın! Onlar Deccal bölüğüdür. Onları Deccal’e ilhak etmek, Allah üzerine bir haktır.” [Ebû Dâvud 4692]

O yüzden; manaya körlük, doğruluk konusunda soru işaretleri doğurur, kişi gerek kendi hakkında gerek başkaları hakkında böyle düşünmelidir. Peki “doğru tarafta” yer almamalı mı, almalı elbet lakin yarın da alabilecek şekilde..

…………………………

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.

2 thoughts on “DOĞRU TARAFTA “BİTİRMEK” MEVZUSU

 • 31/07/2016 tarihinde, saat 11:35
  Permalink

  bu ümmetin mecusileri, ümmeti boş/ saçma/anlamsız bir kader inancına mahkum edenlerdir.

  • 01/08/2016 tarihinde, saat 22:02
   Permalink

   hangi ümmeti?.. İslam ümmeti kadere inanıyor. Anca renan bunları söylüyor.

Yorumlar kapatıldı.