DİN KÜLTÜRÜ DERSİ CAMİLERDE OLMALI

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi diye bir ders var okullarda. Ve eğitim sistemi ile bu ders arasında acaip bir zıtlık sözkonusu. Mesela hiçbir okulda Din Kültürü Ahlak Bilgisi kursu açıldığını duydunuz mu?.. Yarışmalarda yer almaz, sınavlarda sorusu çıkmaz, dershanede yoktur. Müfredat olarak ise en ağır derstir belki de. Sonuçta öyle ya da böyle söz konusu olan Allah kelamıdır. Pek çok incelik, pek çok mevzu söz konusudur. Bir de üstüne dersi isteyenler-istemeyenler sözkonusudur.

İşin özü ise şu, açıkça; okullardaki bu “tamamen dünyaya yönelik insan yetiştirme amaçlı eğitim sistemi” ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi ruh olarak uyuşmuyor. Onun için bu şartlarda işin sıhhate kavuşması mümkün değildir. Üstelik bu zorlama içerisinde belki hiç bilmeyende fıtri olarak olan ilahi olana karşı saygı da yok olup gitmekte. Ateist müslümanlar yazısında belirttiğimiz çat pat bilgi sahibi ama ruhun zerresi olmayan kimseler belki yetişmekte.

Ve işte bütün bu manzara içerisinde diyoruz ki Din Kültürü dersleri camilerde işlenmeli. Eğitim sistemi değişmediğine göre.. Hem namaz vakitlerinde bile boş kalan camiler de bu şekilde değerlendirilmiş olur. Bakın hiç masrafsız bir olay. Üstelik çocuk da eğitim olayında okulun, sınıfın dışına çıkmalı artık belli ölçüde. O bakımdan da bir rahatlama olur. Her işin bir oluru var, bu işin de oluru bu bizce.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.

9 thoughts on “DİN KÜLTÜRÜ DERSİ CAMİLERDE OLMALI

 • 16/09/2011 tarihinde, saat 00:22
  Permalink

  yanlış bi düşünce bence

  Yanıtla
 • 16/09/2011 tarihinde, saat 00:25
  Permalink

  her öğrenci ömür boyu devam etmeli

  Yanıtla
 • 17/09/2011 tarihinde, saat 18:28
  Permalink

  ya mesele şudur memlekette 77bin cami 67 bin okul var. 77 bin spor salonu olsa beden eğitimi dersi okulda mı olur. 77bin müzik salonu olsa müzik dersi okulda mı olur. 77bin cami varken neden din dersi okulda. zaten pek çok insan yaz kursuna camiye çocuğunu göndererek bu işi camiye vermiştir reelde. her işi içinden çıkılmaz hale getirmenin alemi yok. bu işin oluru bu

  Yanıtla
 • 18/09/2011 tarihinde, saat 14:08
  Permalink

  kesinlikle doğru..yazındaki eğitim kış içinde camide devam etmeli..

  Yanıtla
 • 18/09/2011 tarihinde, saat 16:24
  Permalink

  Kurumların konumlarını birbirine karıştırmamak gerekir.

  Yanıtla
  • 18/09/2011 tarihinde, saat 16:25
   Permalink

   Meslek lisesinde tornacıyı fabrikaya ilkokul çocuğunu PTT ve Müzeye nasıl gönderiyorsak bu dersinde doğası budur ki Din dersi asli ders olmalıdır yoksa ahlaksız ya da sahtekarsan istersen dünyanın en büyük profesörü ol.Meselenin özü din ve ahlaktır.Bunuda dört duvar arasında kuru ve soğuk okul duvarlarının arasında gerçekleştirmeniz çok zor.

   Yanıtla
 • 18/09/2011 tarihinde, saat 16:26
  Permalink

  KEMALİZM DEVLETİNDE Mİ?

  Yanıtla
 • 18/09/2011 tarihinde, saat 16:27
  Permalink

  VEE TAAM İSABET BİNGOO ÖĞRETMENLERİMİZİİ BİRAZZ DARALTILIYOOR AYNII KONUNUUN CAMİİ İMAAMLARI İÇİİN DEE UYGULAMASII OLMALII BUU İKİİ MESLEK GRUBUU İİŞ YOKLUĞUUNDAAN BAŞKAA MESLEEKLEER İCRAA ETMEKTELEER BÖÖLE Bİİ ŞEEY OLABİLİRMİİ PARAAN YETMİYOORSAA GİİT KENDİNEE BAŞKAA MEESLEK SEÇ DİYANET ACİİL BU KONUYU HÜKÜMETE ARZ ETMELİ DİİRUUM!!!

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
= 5 + 2