DEĞİŞİMİN ROTASI

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Dünyada türlü değişimler yaşanıyor bir kaç yıldır. Tayyib, Obama, Arap baharı vs.

Aslında çok güçlü bir gidişat var bu yönde, lakin gözden kaçırılmaması gereken bir nokta var. Statüko hala çok güçlü, yerel statükolar sözkonusu ve en önemlisi de ana araçlar İsrail’in etkisinden pek uzak değil. Buna pek dikkat edilmemesi ise neredeyse işi tersine çevirmeye başladı.

Kazanımlar yeterince yerleşmeden işin çevrilmeye çalışılması sözkonusu. Mısır’daki darbe, şuradaki şu, buradaki bu. Velhasıl değişimin çok sakin bir aklı olmalı, sürecin altını çizdiği gerçek bu. Daha da doğrusu bu işe bir “isim” konulmalı, yoksa iş alabora olma tehlikesinde. Bunu batı yapacak değil, biz yapmak durumundayız, onun deyip diyeceği iyice çiğleşmeye başlayan “postmodernizm”den başka bir şey olacak değil. Öte yandan ise bu isim, Yeni Osmanlıcılık vs de olamaz, sırf ezberimiz öyle diye, tutmaz. Bu isim “hakikatçilik” olsun diyeceğim, ama onun da bir gelişi yok maalesef, görüldüğü kadarıyla.

Lakin o olmalı ki ilahi murad diğerleri kördüğüm.

Bu ise işin siyaseti -hatta tarihi- aşan bir boyut kazanmasıyla mümkün. Bizce onun malzemesi de var, lakin insanların niyeti var mı, mesele o.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.