DAS İST ERBAKAN


Fransızların ünlü yazarı Sartre için ‘Sartre Fransa’dır’ demişler ya şimdi ölümünden sonra daha da çok kıymeti anlaşılan Porf.Dr Necmettin Erbakan içinde ‘Erbakan kimdir?’ diye sorulacak olursa aynı şey söylenebilir: ‘Erbakan Türkiye’dir’.Bunun keyfi propaganda amaçlı bir hüküm cümlesi olmadığını Das İst ERBAKAN(Reis Beyin Oğlu/1.Cilt) kitabını okuyunca daha iyi anlayacağınıza eminim.

Deneyimli gazeteci Fehmi ÇALMUK’un yazdığı Das İst ERBAKAN, ülkemizde başbakanlıkta yapmış olan Milli Görüş lideri Prof.Dr Necmettin Erbakan hocanın soy kökenlerinden başlayıp 1950’lere kadar olan tahsil hayatını,Almanya’ya gidişini ve orada yaşadıklarını ayrıntılı belgeler ve orijinal fotoğraflarla ortaya koyuyor.

Kitap arka kapağında belirttiği gibi apolitik bir biyografi ama gerektiği yerde de manzarayı umumiyeyi daha iyi anlamamız için Erbakan hocanın politik ve siyasi ahvale bakışını,duruşunu da veriyor.

Erbakan hocanın soyu hakkında Kürtmüydüden tutun Varsak Türkümüydüye kadar kısa kısa akıllarda şüphe bırakmayacak şekilde her tartışmaya girip çıkan bir kitapla karşı karşıyayız.

Beni çok şaşırtan bir şeyde Erbakan hocanın amcası ve dedesinin Adana’daki Ermeni ayaklanmasında o zamanki adıyla Haçin şimdiki adıyla Adana-Saimbeyli’de camiye doldurularak yakılan insanlardan olması (Erbakan’ın ailesi Haçin katliamı kurbanı.sh.30-32)

Şaşkınlığımın sebebi ise küçük yaştan itibaren vefatına kadar 30 yıl boyunca Erbakan’ı izlemiş dinlemiş birisi olarak ailesinin Ermeni çeteciler tarafından katledilmesine rağmen onun ağzından ne Ermeniler ne de Rumlar’la ilgili ötekileştirici hiçbir cümle duymamış olmam.Halbuki Cumhuriyet’in kuruluşuyla başlayan yeni bir insan tipi oluşturma adına kurgulanan o kafatasçı ideolojiyle yetişmiş Türk toplumunun milli duygularıyla oynamak ve buradan oy almak adına Erbakan hoca ailesinin yaşadığı bu trajediyi çok iyi kullanabilir ve menfi anlamda milliyetçilik yapan kesiminde oylarına talip olabilirdi.

Siyasetin her şeyi istismara yönelen bir yapısı olduğu düşünülecek olursa Erbakan hocanın bu meseleyi istismar etmemesi bu toplumun azınlığı olan Ermeni ve Rumlara karşı hiçbir zaman kırıcı bir söz söylememesi Müslümanca bir duruş ve takdire şayan bir tavırdır.

Erbakanın babası Ağır Ceza reisi Mehmet Sabri Bey, Atatürk’ün Trabzon ziyaretinde karşılayanlar ve kurum ziyaretlerinde ona eşlik edenler arasında (Kitapta Sh.105-108’de bu karşılama töreninden ve ziyaretlerden Sabri Beyle Atatürkün beraber fotoğrafları da var) ama Mustafa Kemal onuruna düzenlenen şölene katılmaz.Sebebini merak edenler kitaptan okuyabilir(Reis Bey,Atatürk’ün davetine gitmiyor,Sh.101-109)

Kitapta Erbakan hocanın deha derecesindeki zekasıyla kazandığı okullar ,İTÜ yılları,Almanyada yaptığı doktora tezleri tüm bunlar bir masal tadında anlatılıyor. Gündüz mühendis gece derviş olan bir devlet ve millet adamının nasıl yetiştiğini okuyorsunuz.
Açıkcası Erbakanla ilgili malumatımın çok olduğunu düşünürken bu kitapta ailesi,fikri ideolocyasının oluşumuyla ilgili yeni bilgiler,fotolar ve ilginç anekdotlarla karşılaştım.

Zaten kitabın yazarı Çalmuk’ta giriş yazısında 7 yaşından itibaren tanıdığı ve hep çevresinde olduğunu belirttiği Erbakan’ın hayatına ne kadar hakim olduğunu ortaya koyuyor.

Erbakan’ın Adana CHP vilayet reisi ve Halkevi Başkanı amcası Yusuf Ziya Özbakan’dan (Neden Erbakan değilde soyadı Özbakan kitap ona da cevap veriyor.Erbakan nasıl Özbakan oldu.Sh.65) biraz mesafeli durduğu Almanyadaki kardeşi hatta işlettiği içkili lokanta Ali Babaya girmeyip karşısındaki kafede görüşmeyi tercih ettiği Akgün ERBAKAN gibi zamanında popüler ama şimdi pek hatırlanmayan isimleri de bu kitap vesilesiyle öğrenmiş oluyoruz.

Bundan sonra merakla Erbakan hocanın Gümüş Motor fabrikası girişimini,TOBB’a genel sekreter seçilmesini ve olaylı bir şekilde uzaklaştırılmasını ve sonrasında 1969 yılnda Konyadan ‘müstakil vekil’ yani bağımsız milletvekili oluşunun ‘apolitik’ hikayesini merakla bekliyoruz.

Das İst ERBAKAN (Reis Beyin Oğlu/1.cilt) Erbakanı tanımak isteyenler için güzel ve doyurucu bir kitap.Bence Milli görüş lideri,54.TC Hükümeti başbakanı Prof.Dr Necmettin ERBAKAN hayatı, takvası,efkarı ve mücadelesiyle yeni nesile tanıtılacak tarihimizin yetiştirdiği en önemli isimlerin başında gelmektedir. Bu kitapta buna vesile olabilecek önemli doyurucu bilgiler içeren kaliteli bir serinin ilk eseri olarak karşımızda duruyor.

ibrahimdemirkan

1972 Ankara doğumlu. Ankara İlahiyat mezunu. MEB'de öğretmen. EĞİTEK TV'de yapımcı ve yönetmen.