“ÇOCUK”, TANRI DEĞİL, SİZSİNİZ..

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Mısır’dan Çıkış; Tanrılar ve Krallar, filmini kıyasıya eleştireceğimiz belliydi zaten. Tevhid davasına böyle bir başlık atıldığına göre içeriği “kim bilir neydi?..” Lakin bu derece ukalalık ve ahmaklık yine de beklemiyorduk.

Musa’nın konuştuğu “Tanrı” bildiğimiz çocuk filmde. Ne bilinçaltıymış birader.. Zaten İsrail kelimesini de “Tanrıyla güreşen” olarak onaylıyor film; ama “savaşan” anlamında değilmiş… Nasıl bir incelikse.. Beri yandan ise; ne Tevrat’a bağlı ne Kuran’a [haşa(!)] bağlı bir senaryo (Asasız bir Musa var en azından) şöyle Oscar’lı böyle Oscar’lı senaristler, yönetmen, efekt vs.

Bunca imkanı çocuğun eline versen bu kadar saçmalar herhalde.

Lakin iyiliği şu oldu bu işin; bunların yaptığı ettiği herşeye biraz farklı bakmak için çok güçlü bir delil bu film.

Tabii, muharref Tevrat’da Musa’nın yer yer “akıl verdiği” bir Tanrı olduğu için, bu tarz bir şeye dönüşebilecek potansiyel mevcut, lakin belli ki bir kraldan çok kralcılık (Yahudiden çok Yahudicilik) sözkonusu daha çok.

Öte yandan ise Mısır’da günümüzde hortlayan-devam eden firavunluk ve filmin zamanlaması arasında bir bağlantı düşünülebilir. Yine bu bağlamda filmdeki Musa-Firavun mücadelesinin “ülkenin iyi yönetilmesi” noktasına fazlaca odaklanması, bu yönde bir mesaj olarak düşünülebilir. Bu da zayıf ve aslında anakronizm koksa da iyi bir yönü filmin diyelim. Her ne kadar filmin “özellikle proje ve senaryo” noktasında “Mursi’nin devrilmesi” bağlamında bir çıkışı sözkonusu değilse de (proje ve senaryo zaman olarak daha önce) genel olarak Mısır’daki olaylardan sonraki bir iş, çekim ve kurgu bakımından da Mursi’nin devrilmesinden sonra.. Dolayısıyla genel olarak bir zamandaşlık-zamanlama sözkonusu.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.