CHP İKTİDARA ÇOK YAKIN

İhsanoğlu’nun doğru bir isim olmadığı kanaatini taşıyan ve Başbakan Erdoğan karşısında yenilgiye uğrayacağını düşünenler plan üstüne plan yapmaya başladılar. Görüntüye bakılırsa ilk turda Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı olursa, Kemal Kılıçdaroğlu’nun belediye seçimlerinde alınan sonuçla, Cumhurbaşkanlığı seçiminde alınan başarısızlık eklenince Kemal Kılıçdaroğlu için partide zor günler başlıyor olacak.

Akşam gazetesinden Murat Kelkitoğlu,CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Mustafa Sarıgül’le ilgili önemli bir iddiayı okuyucusuna aktardı
Bu kez merkez üs İstanbul Beykoz Konakları değil, Ankara’daki Angora Evleri. Genelde Salı günleri Ankara’ya giderek görüşmelerini burada yapıyor. Sarıgül bir yandan görüşmelerini yaparken, bir yandan da CHP içindeki dengeleri gözetiyor.

A VE B PLANI VAR

A-Planı: Eğer Başbakan Erdoğan ilk turda seçilirse, Sarıgül de CHP Genel Başkanlığı’na oynayacak. Parti içindeki İhsanoğlu rahatsızlığından da faydalanacak .

B-Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalırsa, Kılıçdaroğlu’nun bir şekilde “Başbakan Erdoğan’ı birinci turda seçtirmemesinin başarı olarak kabul edileceği” düşüncesiyle genel başkanlık hedefinden vazgeçecek ve bütün planlarını, kasım ayında olabileceğini öngördüğü erken seçime göre yapacak.

Habere bir C-Planı ekleyelim, o da Başbakan Erdoğan ilk turda seçilirse Kılıçdaroğlunun çatı adayı olup Cumhurbaşkanı seçilemeyen İhsanoğlunu CHP’nin başına getirerek bir sürpriz yapması. Neden mi? İşte İhsanoğlu’nu, Kılıçdaroğlu’ndan dinleyelim;

“Ekmeleddin İhsanoğlu’nu seçmek için birçok neden var” diyen Kılıçdaroğlu, İhsanoğlu’nun tarafsız, bilgili ve iyi bir yönetici olduğunu ifade etti. Erdoğan’ı dinlediği zaman vatandaşlar rahatsız oluyor. Tam bir kavgacı. Ekmeleddin Beyi dinlediğimiz zaman içimize huzur doluyor. Kendi iç dünyasıyla barışık bir insan. Kendi iç dünyasında kavga etmeyen bir insan. Bizim de aradığımız böyle birisi. Herkese gönül bağı olan. Herkesi seven. Herkese inanan. Tarafsızlığı konusunda endişe olmayan bu toprakların yetiştirdiği aydın bir insan. Geçmişte Türkiye’yi çok iyi temsil eden. Rahmetli Ecevit döneminde devlet üstün hizmet madalyası alan bir kişi. Pek çok uluslararası alanda Devlet Başkanı ile bir araya gelen birisi. Oturmasını kalkmasını bilen. Yabancı bir devlet adamı ile yan yana geldiğinde onunla rahatlıkla görüşebilen, onun altında ezilmeyen, tam tersine dik duran onurlu duran biri. Kılıçdaroğlunun ekmeli tanıtan ifadeleri her ne kadar Cumhurbaşkanlığı adayı için söylenmiş olsa da, durumdan vaziyet çıkaracak olursak yıllardır iktidar yüzü göremeyen CHP aynı zamanda kendi içinde bu vasıfları taşayan birinin olmadığını da ifade etmiş oluyor.İş bu noktadayken, Başbakan Tayyib Erdoğanın altarnatifsizliğine çare çatı adayla ortaya çıkan Ekmelleddin İhsanoğlu fırsatını kaçırmayarak CHP’nin başına getirilirse tarihi bir fırsatı değerlendirmiş olur. Ulusalcılar her ne kadar karşı çıkıyorlarsa da Türkiye’de bir değişimdir gidiyor.”Madem kendi ideolojik çizginizi bu halka kabul ettiremiyorsanız, aynı şekilde bu ideolojik çizgiden birini de aday olarak ileri süremiyorsanız” İşte size bir fırsat.

Muallimi Sani
Aktivist-Eğitimci