CASİNO JACK 3-SON

Belgesele de şöyle bir göz attım. Özellikle şu Angola olayı nedir diye. Öncelikle belgesel henüz Türkçeye çevrilmemiş ama anlaşılacağı kadar anlaşılıyor da. Jack Abramoff tee çocukluğundan beri Cumhuriyetçiymiş, gençliğinde komünizme ve Rusya’ya karşı mücadele ediyor. Angolaya da işte bu yüzden gitmiş. Hatta Hollywoodda yapımcılığını yaptığı film de bununla ilgili. Angola işi buymuş. 

Ama belgeselde de iş aşırı derecede Cumhuriyetçi Abramoff ve senatörler şeklinde geçiyor. Adamın Yahudiliği, ki lobicilikten bahsediyoruz. Eskiden beri bilinir Amerikadaki en güçlü lobi Yahudilerdir diye. İş hiç o noktaya çekilmiyor. Bu Abramoff öyle kendi başına biri sanki.

Derken bir yazıyla karşılaşıyorum. Filmler falan bir tarafa bu yazı olayı daha bir izah ediyor gibi. Yani daha fazla ipucu var. Öncelikle yazı şu.

Yazıya göre Yahudi lobisinin Bush’a cephe almasıyla Abramoff olayı aynı zamanlara denk geliyor. Yazı tee o günlere ait. Ve başlık şu dikkat, Derin ABD Bush’u gözden çıkarıyor. Yahudi lobisi ve Abramoff ayrı ayrı ele alınıyor. Ama ikisinin de Bush yönetimini zora soktuğu görülüyor.   

Burada tabii bir tür satranç oynanıyor belli ki. Neler döndüğünü anlamak zor ama Abramoff da öyle ya da böyle işin içinde. Ama herşeyin bu kadar pamuk ipliğine bağlı olması da ayrıca enteresan tabii.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.